RAPORT

Wojna na Ukrainie

Komisarz UE Gentiloni: Ocena KPO wstrzymywana przez brak „oczekiwanych rezultatów”

Komisarz UE ds. gospodarczych Paolo Gentiloni (fot. Thierry Monasse/Getty Images)
Komisarz UE ds. gospodarczych Paolo Gentiloni (fot. Thierry Monasse/Getty Images)

Ze strony Polski i Węgier nie ma „wystarczających zobowiązań”, by możliwe było obecnie zatwierdzenie Krajowych Planów Odbudowy tych państw – przekazał we wtorek komisarz UE ds. gospodarczych Paolo Gentiloni w wypowiedzi opublikowanej przez agencję Ansa. Przyznał, że ocena KPO jest wstrzymana przez brak „oczekiwanych rezultatów”.

„Już się przyzwyczailiśmy do presji Brukseli. Budapeszt i Warszawa wytrwają”

Polska i Węgry nie poddadzą się presji Brukseli – oświadczyła we wtorek węgierska minister sprawiedliwości Judit Varga na Facebooku, podkreślając,...

zobacz więcej

– Mieliśmy podjąć decyzję w sprawie tych planów wiele tygodni temu. A zatem jeśli nie zdecydowaliśmy i nie zaproponowaliśmy, jak w przypadku innych krajów, przyjęcia (tych KPO – dop. Red.) przez Radę, to dlatego, że nie mamy rezultatów, na które czekaliśmy – oświadczył unijny komisarz.

– Nie mamy zwłaszcza realizacji szczególnych rekomendacji dla tych krajów, które dotyczą tematów związanych z ochroną europejskich zasobów finansowych, ich właściwym wykorzystaniem, poszanowaniem państwa prawa. Kiedy dyskutuje się o planach odbudowy dla takich krajów, jak Polska i Węgry, analizuje się ściśle określone rekomendacje, dotyczące tego wymiaru tych planów – zaznaczył komisarz.

Następnie zastrzegł, że nie oznacza to, iż dyskusja toczy się tylko na ten temat.

– Dzisiaj była bardzo ważna dyskusja w Parlamencie Europejskim, w trakcie której przewodnicząca KE (Ursula) von der Leyen wyjaśniła, że koncepcja wyższości prawa europejskiego nad narodowym jest dla nas niezbywalna. To jest temat równoległy. My zajmujemy się środkami finansowymi dla tych krajów, jeśli respektują pewne warunki obecne w rekomendacjach – mówił Gentiloni.

– Do tej pory zobowiązania do ich przestrzegania nie są wystarczające, by można było plany zaaprobować. Dlatego stoimy w miejscu od kilku miesięcy, a nie dni – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej