RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Odkryto największą w Europie plantację marihuany. 135 tys. roślin

Ponad 12 hektarów zajmowała plantacja marihuany, na której rosło 135 tys. roślin cannabis sativa. Uprawa ukryta w pobliżu hiszpańskiego miasta Huerta de Valdecarábanos w Toledo jest najprawdopodobniej największą tego typu narkofarmą odkrytą dotąd w Europie. Mogła przynosić producentom ponad 25 ton gotowego narkotyku. Przykrywką do produkcji marihuany była plantacja konopi przemysłowych o znikomych właściwościach narkotycznych.

Służby odkryły plantacje. Plony mogły dać gangsterom kilkanaście ton marihuany

Funkcjonariusze hiszpańskiej Gwardii Cywilnej w ciągu jednej akcji przejęli blisko 65 tys. krzaków konopi indyjskich. Rośliny rosły w szklarniach...

zobacz więcej

Przed miesiącem funkcjonariusze Guardia Civil postanowili skontrolować plantację konopi przemysłowych działającą w mieście Huerta de Valdecarábanos w regionie Toledo. To była rutynowa wizyta w tego typu placówkach. Funkcjonariusze mieli sprawdzić, czy znajdujące się tam rośliny nie zawierają zbyt wielu substancji psychoaktywnych, co oznaczałoby, że to narkotyk.
B Na pierwszy rzut oka rośliny wyglądały jak legalny gatunek. Zabezpieczono próbki i funkcjonariusze opuścili plantację.

Jednak 26 września Gwardia Cywilna przejęła na lotnisku Adolfo Suárez Madryt-Barajas 112 kg pąków marihuany zgłoszone jako „produkty roślinne”. Odbiorcą narkotyku była firma, do której należała plantacja rzekomych konopi przemysłowych. Policjanci objęli obserwacją uprawę.

Rekord Europy


Kilka dni temu Gwardia Cywilna wkroczyła na teren plantacji. Funkcjonariusze dysponowali już potwierdzeniem, że znajdujące się tam rośliny to w rzeczywistości cannabis sativa, które zostały genetycznie zmodyfikowane, aby wyglądać jak zwykłe konopie. Gwardziści doliczyli się 135 tys. krzaków marihuany.

Na terenie jednej z gmin w Almerii odkryto 125 tys. krzaków konopi indyjskich

Hiszpańska Gwardia Cywilna zlikwidowała w czasie dwóch operacji 14 plantacji konopi z ponad 130 tys. krzaków.

zobacz więcej

Jeśli założyć, że z jedna roślina może dać średnio ok. 200 g suszu, to zbiory z tych upraw dałyby przestępcom od 25 do 27 ton narkotyku. Taka ilość marihuany kosztowałaby w hurcie od 25 mln euro (zakładając, że była to słabo jakościowo „trawka”) do ponad 80 mln euro (przyjmując, że to towar prima sort).

Ponadto w niektórych magazynach w pobliżu plantacji, wykorzystywanych jako suszarnie, znaleziono 320 kg pąków marihuany gotowych do dystrybucji.

Gospodarstwo, w którym znajdowała się ta makroplantacja, było całodobowo dozorowane przez sieć monitoringu.

Podczas działań zatrzymano w sumie dziewięć osób.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej