RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Al-Dżazira: Seksizm i pijaństwo wykładowców na najlepszych brytyjskich uniwersytetach

Magdalene College w Oksfordzie (fot. David Goddard/Getty Images)
Magdalene College w Oksfordzie (fot. David Goddard/Getty Images)

Na niektórych najlepszych uniwersytetach w Wielkiej Brytanii, m.in. w Oxfordzie, wykładowcy dopuszczają się seksistowskich zachowań wobec studentów i nadużywają alkoholu, a władze uczelni nie wyciągają wobec nich konsekwencji – wynika z dziennikarskiego śledztwa stacji Al-Dżazira.

„Człowiek Merkel” w niemieckim TK. Burza po kolacji kanclerz z sędziami

W Niemczech trwa dyskusja wokół kolacji kanclerz Angeli Merkel z sędziami Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. Według prawników, prywatny...

zobacz więcej

Arabska stacja telewizyjna podaje przykład, powołując się na relacje pracowników oraz studentów uczelni, według których dwóch profesorów wykorzystywało swoją pozycję i autorytet, dopuszczając się niewłaściwych zachowań. Uniwersytet Oksfordzki, który również ich zatrudniał, mimo licznych skarg nie podjął żadnych działań.

Jeden ze wskazanych wykładowców obecnie wykłada literaturę staroangielską na Oxfordzie. Karierę akademicką rozpoczął w Cambridge i – jak twierdzi Al-Dżazira – już wtedy miał reputację „alkoholika i seksualnego drapieżcy”. „Spotkania organizował głównie w barach, a nie swoim biurze. Wiele razy był pijany” – opowiedziała stacji Al-Dżazirze wykładowczyni z Uniwersytetu w Leeds, która znała go w latach 90.

Inna wykładowczyni przekazała, że jedna z jej koleżanek utrzymywała seksualne relacje z tym mężczyzną i obawiała się konsekwencji, gdyby chciała ją zakończyć. „To była relacja całkowicie oparta na nierówności. Twój doktorat to cały twój świat” – podkreśliła.

Obie rozmówczynie stacji zgłaszały naganne zachowania wykładowcy, ale władze uczelni w Cambridge nie odniosły się do skarg. W 2000 r. dostał on posadę na Uniwersytecie w Toronto w Kanadzie i tam również pojawiały się doniesienia na jego temat. „Wydawał się bardzo pijany. Osaczył mnie na schodach. (...) To było jak groźba” – powiedziała jedna z wykładowczyń na tej uczelni.

Zobacz także: Samolot pasażerski rozbił się pod Houston. Dramatyczne nagranie [WIDEO]

Podobne opinie krążą o innym profesorze, specjaliście od historii amerykańskiej na Oksfordzie. Jedna z jego studentek powiedziała Al-Dżazirze, że wykładowca nie stronił od seksistowskich komentarzy, utrzymywał fizyczne relacje ze studentkami i organizował zajęcia w barach. W 2020 r. wraz ze swoją koleżanką i pięcioma pracownikami uczelni złożyła skargę – władze uczelni miały ją przyjąć, ale odmówiły wyjaśnienia, jakie działania podejmą.

Wykładowca odmówił komentarza na ten temat, podobnie jak Uniwersytet Oksfordzki. Władze uczelni zaznaczyły jednak w rozmowie z Al-Dżazirą, że „bardzo poważnie” traktują wszelkie doniesienia o napaściach seksualnych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej