RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Donald Tusk miał rozmawiać w Brukseli o funduszach dla Polski. Nie odpowiedział na pytanie z kim

Donald Tusk został poproszony o odtworzenie harmonogramu spotkań (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Donald Tusk został poproszony o odtworzenie harmonogramu spotkań (fot. PAP/Tomasz Gzell)

– Ostatnich kilka dni spędziłem w dużej mierze na rozmowach i na próbie tłumaczenia, że PiS jest przejściowym problemem, wysłuchano mojej argumentacji – twierdził 10 września lider Platformy Obywatelskiej, Donald Tusk. Dziś, gdy poproszono go o harmonogram takich spotkań, nie przedstawił go. Powiedział tylko, że jeśli zostanie przedłożony projekt rezolucji przeciw wypłacie należnych Polsce funduszy, „przekaże” odpowiedni „komunikat” szefowej KE.

– Ostatnich kilka dni spędziłem w dużej mierze na rozmowach i na próbie tłumaczenia, że PiS jest przejściowym problemem. Jestem blisko tego, żeby przekonać także te osoby i instytucje, które podejmują decyzje, aby jednak w sposób niezwykle wyrazisty rozróżniały między tym, co jest złym rządem, albo rządem, który podejmuje złe decyzje, a tym, co jest Polską i interesem Polski – mówił Donald Tusk 10 września.

Na pytanie dziennikarki o to, czy rozmowy te prowadzi „na poziomie Komisji Europejskiej” nie odpowiedział wprost. Zapewnił, że „wysłuchano argumentacji”.

Tusk: Trzeba wykorzystać każdą szansę na wcześniejsze odsunięcie PiS od władzy

Wniosek PSL o skrócenie kadencji Sejmu to będzie raczej demonstracja, ale każdą sytuację na wcześniejsze odsunięcie PiS od władzy – nawet jeśli...

zobacz więcej

Dziś dziennikarz Polsatu Marcin Fijołek nawiązał do tej wypowiedzi, prosząc byłego premiera i szefa Rady Europejskiej o odtworzenie harmonogramu spotkań, które, jak wynikało z jego słów, musiały się odbyć najpóźniej na początku września. W odpowiedzi p.o. przewodniczący PO jedynie zadeklarował ewentualność „przekazania komunikatu”, szefowej KE i partnerom z Europejskiej Partii Ludowej, ws. niegłosowania nad ewentualną rezolucją o tym, „że trzeba zatrzymać pieniądze dla Polski”.

– Jeśli pan mnie pyta o to, czy np. gdyby była jakas rezolucja, albo propozycja wspólnej deklaracji europejskiej, że trzeba zatrzymać pieniądze dla Polski, to ja rekomendowałbym niegłosowanie za taką rezolucją. Ten komunikat przekażę także pani przewodniczącej Komisji Europejskiej i moim partnerom – premierom, prezydentom – z Europejskiej Partii Ludowej – oświadczył.

Przeczytaj także: Zalewski żegna się z PO. „Liczył na powrót Donalda Tuska”

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej