RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Szczególna iluminacja fasady Pałacu Prezydenckiego

Fasada Pałacu Prezydenckiego ze specjalną iluminacją (fot. Krzysztof Gumul/KPRP)
Fasada Pałacu Prezydenckiego ze specjalną iluminacją (fot. Krzysztof Gumul/KPRP)

Fasada Pałacu Prezydenckiego została ozdobiona iluminacją w przeddzień 230. rocznicy uchwalenia Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów. Obraz przedstawia herby Polski i Litwy – Orła i Pogoń.

Prezydent wraz z małżonką przybyli na Litwę

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przybyli w poniedziałek wieczorem na Litwę. Polski przywódca spotka się z prezydentem...

zobacz więcej

We wtorek na Twitterze Kancelarii Prezydenta zamieszczono zdjęcie fasady z iluminacją „w przeddzień 230. rocznicy uchwalenia Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów”.

Iluminacja przedstawia herby Polski i Litwy – Orła i Pogoń – na czerwonym tle.

We wtorek prezydenci Polski i Litwy, Andrzej Duda i Gitanas Nauseda, otworzyli w Wilnie międzynarodową konferencję naukową i wystawę „O dobro Ojczyzny, Litwa i Polska w epoce Konstytucji 3 Maja”. Wystawę zorganizowano z okazji 230-lecia uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów.

Rok 2021 na Litwie jest Rokiem Konstytucji 3 Maja i Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów, a w Polsce – Rokiem Konstytucji 3 Maja.

Konstytucja z 3 maja 1791 roku była pierwszą tego typu ustawą zasadniczą w Europie i drugą na świecie. Uchwalone 20 października 1791 roku Zaręczenie Wzajemne Obojga Narodów wprowadziło ważny dla strony litewskiej proporcjonalny udział Litwinów i Polaków w strukturach zarządzania przyszłym unitarnym państwem. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej