RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Zalewski żegna się z PO. „Liczył na powrót Donalda Tuska”

Paweł Zalewski nie będzie walczył o przywrócenie do PO (fot. PAP/Paweł Supernak)
Paweł Zalewski nie będzie walczył o przywrócenie do PO (fot. PAP/Paweł Supernak)

Paweł Zalewski nie będzie walczył o przywrócenie do Platformy Obywatelskiej. Poseł postanowił wycofać z sądu koleżeńskiego PO odwołanie od decyzji zarządu o wykluczeniu z partii. Napisał też list do członków PO, w którym definitywnie żegna się z ugrupowaniem. Źródła w Platformie wskazują, iż Zalewski liczył na to, że po przejęciu władzy przez Donalda Tuska decyzja o jego wykluczeniu zostanie cofnięta, jednak tak się nie stało.

Czystki w PO. Raś dowiedział się o swoim wyrzuceniu od dziennikarki

Ubolewam nad trybem wyrzucenia mnie z Platformy Obywatelskiej, jest on niezgodny ze standardami panującymi dotąd w PO - powiedział w piątek poseł...

zobacz więcej

Zalewski, podobnie jak poseł Ireneusz Raś, został wykluczony z partii 14 maja za – jak informował wówczas rzecznik PO Jan Grabiec – „działanie na szkodę Platformy, polegające na wielokrotnym kwestionowaniu decyzji władz partii, przy jednoczesnym braku udziału w debacie podczas obrad ciał kolegialnych takich jak Rada Krajowa czy klub parlamentarny”. Obaj politycy kilka dni wcześniej podpisali „list 54” parlamentarzystów PO i KO, w którym zawarto apel o zmiany w partii.

Obaj politycy początkowo złożyli odwołania od decyzji zarządu i zgodnie deklarowali, że chcą walczyć o przywrócenie do Platformy. W połowie czerwca Raś postanowił jednak dołączyć do klubu Koalicji Polskiej – PSL, a następnie wycofał swe odwołanie.

Sprawą odwołania Zalewskiego sąd koleżeński PO miał się zająć we wtorek wieczorem, jednak – jak nieoficjalnie dowiedziała się Polska Agencja Prasowa – polityk wycofał swój wniosek. Jak wyjaśniła przewodnicząca sądu, posłanka Ewa Kołodziej, w tej sytuacji sąd był zobowiązany umorzyć wszczęte jeszcze w czerwcu postępowanie dotyczące odwołania Zalewskiego. Decyzja o umorzeniu zapadła we wtorek wieczorem.

Raś: Dziękuję za dobre słowo po zaskakującej decyzji mojej partii

Wszystkim dziękuję za dobre słowo po zaskakującej decyzji mojej partii – podkreślił w piątek poseł Ireneusz Raś, który został tego dnia wykluczony...

zobacz więcej

Poseł skierował też list do niedawnych koleżanek i kolegów z partii, w którym postanowił definitywnie pożegnać się z partią. „Drodzy członkowie i wyborcy Platformy Obywatelskiej, po pięciu miesiącach od wykluczenia mnie z Platformy Obywatelskiej przez Zarząd Krajowy, postanowiłem wycofać moje odwołanie do Sądu Koleżeńskiego od tej decyzji. Chcę podziękować Wam, za zaufanie i życzliwość, którą czułem na każdym kroku mojej działalności. Wasze zaangażowanie w obronę wspólnych wartości dawało mi motywację w szczególnie trudnych, ostatnich latach” – napisał Zalewski w liście.

Podziękował też liderowi PO Donaldowi Tuskowi za zaproszenie go w 2009 roku do partii. „Liczę, że jego przywództwo w Platformie będzie ważnym czynnikiem prowadzącym do zjednoczenia opozycji przed najbliższymi wyborami parlamentarnymi” – dodał poseł, który od czerwca pracuje w Sejmie jako niezrzeszony.

Podziękowania skierował też do byłego szefa PO Grzegorza Schetyny „za ostatnie lata współpracy”. „Myślę, że z perspektywy czasu będzie można sprawiedliwie ocenić jego kadencję, przez pryzmat wyniku wyborczego w 2019 roku i sukces koalicji senackiej. Cieszę się, że w tych działaniach mogłem uczestniczyć” – podkreślił Zalewski.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Dodał, że jest wdzięczny koleżankom i kolegom, z którymi mógł współpracować, odpowiadając za sprawy zagraniczne w gabinecie cieni PO. „Dzięki ich wysokim kompetencjom wiele się wówczas nauczyłem” – zaznaczył polityk.

Zobacz także: Poseł Paweł Zalewski postuluje, aby Rada Krajowa PO oceniła ostatnie sondaże i przywództwo Borysa Budki


Zalewski: Budka potwierdził dziś, że nie powinien pełnić roli przywódcy

To decyzja niedojrzała i podjęta bez przemyślenia – powiedział w TVN24 poseł Paweł Zalewski, który został w piątek wyrzucony z Platformy...

zobacz więcej

Zapowiedział, że będzie kontynuował pracę w Sejmie, służąc swym wyborcom. „Liczę na dobrą współpracę z członkami i posłami PO. Będę zabiegał o głosy tych, którzy wspierali w ostatnich wyborach PiS, lecz dostrzegają istotne problemy, które wywołuje obecny rząd. Wierzę w Polskę. Silną w Europie, nowoczesną, a zarazem szanującą tradycję” – napisał Zalewski.

Polityk nie chciał we wtorek rozmawiać z Polską Agencją Prasową o przyczynach decyzji ws. wycofania odwołania i rezygnacji z walki o przywrócenie do Platformy. Nie zdradził też swych dalszych planów politycznych. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że ma pozostać w dalszym ciągu posłem niezrzeszonym.

Z kolei rozmówcy PAP z PO wskazują, iż Zalewski liczył na to, że po przejęciu władzy przez Donalda Tuska decyzja o jego wykluczeniu zostanie cofnięta, jednak nic nie wskazywało, że tak się stanie. Jak tłumaczą źródła, z tego powodu postanowił zaprzestać ubiegania się o powrót do PO.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Ireneusz Raś kilka miesięcy temu założył Stowarzyszenie „TAK! Polska”, które ma współpracować z Polskim Stronnictwem Ludowym. 10 listopada organizuje w Warszawie pierwszą debatę stowarzyszenia, która ma dotyczyć konstytucji i ustroju państwa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej