RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Sondaż: Polska powinna wpuścić imigrantów? „Możliwa przyczyna sprzeciwu Tuska”

Donald Tusk krytykuje polskie służby powstrzymujące falę migrantów. Z jakiego powodu? (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Donald Tusk krytykuje polskie służby powstrzymujące falę migrantów. Z jakiego powodu? (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Presja na polsko-białoruskiej granicy nie słabnie, a reżim Aleksandra Łukaszenki sięga po coraz to nowe prowokacje, wykorzystując przy tym cudzoziemców i dzieci. Zdecydowana większość Polaków uważa jednak, że Polska nie powinna przyjmować imigrantów z Bliskiego Wschodu – wynika z sondażu pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl. Wyróżniają się przy tym odpowiedzi wyborców Koalicji Obywatelskiej, co może wyjaśniać ostatnie posunięcia Donalda Tuska – ocenia portal.

Niemcy dziękują Tuskowi za protesty w Warszawie. „Nawoływał do demonstracji”

Podczas debaty w Parlamencie Europejskim szef Europejskiej Partii Ludowej Manfred Weber dziękował Donaldowi Tuskowi za organizację demonstracji...

zobacz więcej

Ankietowanych zapytano: „Czy Polska powinna przyjmować imigrantów z Bliskiego Wschodu, którzy chcą dostać się do Polski przez granicę z Białorusią?”.

Sytuacja na granicy. Sondaż


59 proc. badanych uważa, że Polska nie powinna przyjmować cudzoziemców wypychanych przez Białoruś: z czego 38 proc. odpowiedziało „zdecydowanie nie”, a 21 proc. „raczej nie”.

Przeciwnego zdania jest mniej niż co czwarty Polak (24 proc.) – odpowiedzi, że „zdecydowanie” powinniśmy przyjmować imigrantów udzieliło 8 proc. respondentów, a „raczej tak” 16 proc.

17 proc. odpowiedziało, że „trudno powiedzieć”.

Tusk atakuje polskie służby. Przemyślana strategia?


Portal wPolityce.pl zwraca przy tym na rozkład głosów pod względem sympatii politycznych. Największy sprzeciw przeciwko otwarciu granicy dla imigrantów jest w elektoracie Zjednoczonej Prawicy – 82 proc. przeciwników (z kolei 15 proc. „za”). Ich wpuszczenia domaga się za to 56 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej (26 proc. jest „przeciw”). Wśród sympatyków ruchu Szymona Hołowni rozkład głosów jest niemal równomierny: 39 proc. „za”, 40 proc. „przeciwko”.

„Być może to właśnie jest przyczyna, dla której Donald Tusk opowiedział się ostatnio przeciwko budowie nowej, solidnej bariery na granicy z Białorusią” – ocenia portal. Na wtorkowej konferencji szef PO mówił, że rząd doprowadził do postawienia zasieków i odsunięcia dziennikarzy ze strefy przygranicznej, gdzie obowiązuje stan wyjątkowy, a – jego zdaniem – „sytuacja na granicy nie poprawia się, tylko pogarsza”. Atakował przy tym PiS za pomysł budowy muru i oskarżył wojsko i Straż Graniczną o „nieludzkie zachowanie” wobec imigrantów.

Zobacz także: Białoruska propaganda zachwycona akcją polskiej opozycji. Przekaz idzie w świat

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej