RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Cumbre Vieja wciąż niespokojny. Zarejestrowano kolejne wstrząsy [WIDEO]

Wulkan Cumbre Vieja na wyspie La Palma nadal wyrzuca lawę (fot. PAP/EPA/MIGUEL CALERO)
Wulkan Cumbre Vieja na wyspie La Palma nadal wyrzuca lawę (fot. PAP/EPA/MIGUEL CALERO)

Już od miesiąca wulkan Cumbre Vieja na hiszpańskiej wyspie La Palma nieprzerwanie daje o sobie znać. Również we wtorek zarejestrowano emisję gazów i lawy oraz wstrząsy sejsmiczne. Według ekspertów kolumna dymu i popiołu osiągnęła ok. 5 km wysokości.

Kolejne źródło lawy. Władze ostrzegają mieszkańców La Palmy [WIDEO]

Zdjęcia z dronu zarejestrowały dym i lawę wylewającą się z nowego otworu, który pojawił się na pęknięciu wulkanu Cumbre Vieja na wyspie La Palma....

zobacz więcej

Od 11 września na wyspie La Palma w archipelagu Wysp Kanaryjskich zarejestrowano liczne wstrząsy, które przez tydzień przybierały na sile i zbliżały się do powierzchni. 19 września doszło do erupcji wulkanu, która do tej pory nie ustała.

Eksperci pracujący w ramach Europejskiego programu monitorowania Ziemi Copernicus odnotowali łącznie 1956 zniszczonych budynków. Jak podają hiszpańskie media, lawa pokryła blisko 779,89 hektarów terenu i zmusiła do ewakuacji około 7 tys. mieszkańców wyspy. Erupcja wulkanu spowodowała zniszczenia na 234 hektarach obszarów uprawnych.

Port lotniczy La Palma funkcjonuje, lecz z opóźnieniami lotów między wyspami z powodu popiołu. Podobnie port lotniczy Tenerife Norte pozostaje otwarty, ale część lotów jest anulowana lub wprowadzana jest zmiana kierunków.

W poniedziałek około 4500 uczniów z gmin Los Llanos de Aridane, El Paso i Tazacorte powróciło do szkół, w których obowiązują jednak pewne restrykcje związane z aktywnością wulkaniczną. Uczniowie ze zniszczonych lub zamkniętych placówek edukacyjnych zostali przeniesieni do innych budynków.

Zobacz także: Cumbre Vieja wyrzuca z krateru większe ilości lawy


W ostatnich dniach funkcjonariusze Gwardii Cywilnej (Guardia Civil) zauważyli 4 osoby, które zbliżyły się w okolicę wulkanu Cumbre Vieja. Jak podaje „El Confidencial”, przedostały się one do strefy zamkniętej, narażając tym samym na niebezpieczeństwo życie swoje, jak i ratowników, którzy – w razie konieczności – musieliby iść im z pomocą.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej