RAPORT

Tusk kontra Tusk

Archeolodzy odkryli ruiny rzymskiego teatru w pobliżu Kordoby

Rzymskie miasto Ategua jest celem prac archeologów od XIX w. (fot. Shutterstock)
Rzymskie miasto Ategua jest celem prac archeologów od XIX w. (fot. Shutterstock)

W pobliżu Kordoby zespół archeologów odkrył ruiny teatru wybudowanego przez Rzymian. Autorzy badań szacują, że konstrukcja powstała w IV w. przed Chrystusem.

Archeolodzy odkryli bezcenne przedmioty na budowie drogi

Podczas prac archeologicznych prowadzonych przy budowie węzła drogowego Ełk Południe – Wysokie odkryto m.in. bursztynowy naszyjnik złożony z 34...

zobacz więcej

Jak podał w komunikacie, cytowanym przez „Diario Expreso”, zespół archeologów „odkrycie należy uznać za niespodziewane”. Wskazali oni, że pozostałości budowli znajdują się w okolicach miejscowości Santa Cruz, około 30 km od Kordoby.

Hiszpańscy archeolodzy odnotowali, że  teatr wchodził w skład terenu starego rzymskiego miasta Ategua. Było ono obwarowane murami. Maria del Camino Fuertes kierująca pracami hiszpańskich archeologów, z którymi współpracowali  m.in. naukowcy z Niemiec, wyjaśniła, że przed rozpoczęciem w sierpniu wykopalisk zespół badawczy spodziewał się, że pod powierzchnią ziemi znajduje się duża budowla z czasów rzymskich. Sprecyzowała, że wniosek taki płynął m.in. z analiz prowadzonych przez georadary.

Odkryto też budynki mieszkalne, a także piekarnię                


 Według Fuertes, związanej z sewilskim uniwersytetem im. Pablo de Olavide, podczas sierpniowych wykopalisk odkryto znajdujące się w pobliżu rzymskiego teatru budynki mieszkalne, a także piekarnię.

Badaczka wyjaśniła, że dotychczas archeolodzy znaleźli na terenie ruin Ateguy 76 ulic, a także dziewięć budynków. W jej ocenie łącznie miasto mogło rozciągać się na terenie ponad 13 hektarów.Hiszpańska archeolog dodała, że naukowcy szacują, iż mury obronne rzymskiego miasta liczyły niespełna 2 km. 

Fuertes przypomniała, że rzymskie miasto Ategua jest celem prac archeologów od XIX w. Wskazała, że przełom w poszukiwaniach nastąpił dopiero w XX w. Wówczas to wraz ze śladami ruin rzymskiego miasta odkryto też pozostałości warowni arabskiej z XII w. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej