RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Biedroń i Barley spodziewają się, że KE rozpocznie procedurę wobec Polski za wyrok TK

Wiceszefowa Parlamentu Europejskiego Katarina Barley i europoseł Robert Biedroń (fot. Isa Foltin/Getty Images for Plan International e.V.; PAP/Albert Zawada)
Wiceszefowa Parlamentu Europejskiego Katarina Barley i europoseł Robert Biedroń (fot. Isa Foltin/Getty Images for Plan International e.V.; PAP/Albert Zawada)

Wiceszefowa Parlamentu Europejskiego Katarina Barley i europoseł Robert Biedroń (Lewica) poinformowali na wspólnej konferencji prasowej w Strasburgu, że po wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego spodziewają się, iż Komisja Europejska rozpocznie procedurę naruszenia prawa unijnego wobec Polski.

Premier zacytował orzeczenia, które wstrząsnęły europosłami. To wyroki z Niemiec i Francji

Mateusz Morawiecki zabrał głos podczas debaty w Parlamencie Europejskim. W czasie swojego przemówienia zacytował wyroki sądów, które uznały, że...

zobacz więcej

Biedroń liczył - jak powiedział, że polski premier Mateusz Morawiecki przyjedzie do Strasburga z przesłaniem, iż rząd polski wraca na drogę praworządności.

– Tak się niestety nie stało. Te nadzieje nas wszystkich zostały rozwiane w momencie, gdy premier Morawiecki zaatakował w sposób bezpardonowy instytucje UE w swoim bardzo długim, ale tak naprawdę nieodnoszącym się do meritum wystąpieniu. Wielokrotnie atakował, manipulował, kłamał i te kłamstwa oraz manipulacje zostały obnażone – przekonywał na konferencji prasowej eurodeputowany.

W jego ocenie przewodnicząca KE Ursula von der Leyen „w jasny sposób wyartykułowała” oczekiwania Komisji wobec polskiego rządu. – Oczekujemy od polskiego rządu powrotu na ścieżkę praworządności. Dzisiaj niestety premier Morawiecki nie skorzystał z szansy szukania dialogu, porozumienia. Mógł wrócić z tarczą, wraca na tarczy. To jest porażka – ocenił Biedroń.

W konferencji prasowej wzięła też udział wiceszefowa KE Katarina Barley (Socjaliści i Demokraci). Jak powiedziała, polski premier podczas debaty „powtórzył argumenty, które są dobrze znane i nieprawdziwe”.

– Przedstawił je w bardzo konfrontacyjny sposób. Nie miałam wrażenia, że chce zaangażować się w dialog, który KE proponuje polskiemu rządowi. (...) Trybunał Konstytucyjny, który możemy nazwać marionetkowym, działa na polecenie (polskiego) rządu. (...) Jestem przekonana, że Komisja Europejska rozpocznie procedurę naruszenia prawa unijnego wobec Polski, dotyczącą wyroku TK– powiedziała Barley na konferencji. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej