RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Cyberprzestępcy wykorzystują numery telefonów małopolskiej policji

W większości rozmów pojawiają się dwa elementy: presja czasu i poczucie zagrożenia (fot. Shutterstock)
W większości rozmów pojawiają się dwa elementy: presja czasu i poczucie zagrożenia (fot. Shutterstock)

Cyberprzestępcy podszywają się pod numery telefonów małopolskiej policji – ostrzega jej rzecznik mł. insp. Sebastian Gleń. We wtorek mieszkanka Krakowa odebrała telefon od rzekomego funkcjonariusza z wydziału do walki z cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej, który chciał, by dokonała przelewu swoich pieniędzy z konta w celu ich „ochrony”.

Księgowa chciała ratować firmę przed hakerami. Przelała 1,5 mln zł na konta fałszywych policjantów

Kolejna firma padła ofiarą oszustwa „na policjanta CBŚP”. Księgowa jednej ze stołecznych spółek, dała się omamić dzwoniącemu do niej „oficerowi”,...

zobacz więcej

Na wyświetlaczu telefonu kobiety pojawił się numer zaczynający się od cyfr 4783... tych samych, które składają się na numery stacjonarne małopolskiej policji.  – Na szczęście kobieta nie dała się nabrać, rozłączyła się i sama skontaktowała się z cyberwydziałem. Oszuści nie mogą przejąć numeru - taki numer wyświetla się tylko podczas połączenia, a w rzeczywistości dzwonią z zupełnie innego  – wyjaśnił Gleń.

Oszuści podszywają się pod konsultantów banków, przedstawicieli urzędów albo policjantów                


 Ta metoda oszustwa - „spoofing” z angielskiego „podszywanie się” – służy wyłudzaniu danych wrażliwych lub pieniędzy. Oszuści podszywają się pod konsultantów banków, przedstawicieli urzędów albo policjantów. Dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym dzwoniący może w niemal dowolnej chwili ręcznie wprowadzić numer, który wyświetli się na ekranie telefonu adresata połączenia. Policjanci nie mają możliwości technicznych, by zablokować spoofing, gdyż telefon przestępcy nie jest podłączony do sieci komórkowej, lecz komputerowej.

– Sprawcy wykorzystują różne triki socjotechniczne po to, by zmanipulować rozmówcę i uzyskać dostęp do jego smartfona lub komputera, a w konsekwencji do rachunku bankowego – ostrzega Sebastian Gleń.

Scenariusz ataków jest zwykle taki sam: oszust stara się najpierw wystraszyć rozmówcę, by działał pod wpływem emocji, najczęściej informuje go o rzekomym włamaniu na konto bankowe i konieczności podjęcia szybkich działań, by zablokować możliwości włamywaczy. Ofiara jest przekonana, że prowadzi rozmowę z infolinią banku, pracownikiem urzędu lub policjantem.

Ważne ostrzeżenie              


 – W większości rozmów pojawiają się jednak dwa elementy: presja czasu i poczucie zagrożenia. Zwykle oszuści namawiają ofiary do przelania pieniędzy na dane konto bądź zainstalowania aplikacji pozwalającej przejąć kontrolę nad telefonem lub komputerem rozmówcy, a w konsekwencji nad jego kontem. Każdą telefoniczną prośbę o przesłanie pieniędzy lub podanie danych konta bankowego powinno się traktować jako próbę oszustwa – dodaje rzecznik małopolskiej policji.

Policjanci apelują o ostrożność przy tego typu kontaktach i weryfikację tożsamości dzwoniących do nas osób. 

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej