RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„O dobro Ojczyzny. Litwa i Polska w epoce Konstytucji 3 Maja”. Prezydenci otworzyli wystawę

Prezydenci Polski i Litwy, Andrzej Duda i Gitanas Nauseda, otworzyli we wtorek międzynarodową konferencję naukową i wystawę „O dobro Ojczyzny. Litwa i Polska w epoce Konstytucji 3 Maja”. Wystawę zorganizowano z okazji 230-lecia uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów.

Andrzej Duda: Polska i Litwa wspólnie bronią Europy przed tyranią [WIDEO]

Polska i Litwa są jednością w swoim sprzeciwie wobec agresji, wobec wzniecania niepokojów, wobec naruszania naszych granic; Polska i Litwa są...

zobacz więcej

Podczas uroczystego otwarcia wystawy Duda podkreślił, że dobro ojczyzny było nadrzędną ideą przyświecającą wielkiej pracy polskich i litewskich reformatorów. Jak mówił, ich celem była odnowa ustroju społecznego i politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów tak, aby wzmocnić państwo i umożliwić jego przetrwanie.

Konstytucja 3 Maja określała nie tylko nowy ustrój, ale także aksjologicznie podstawy, na których miała opierać się ta nowoczesna Rzeczpospolita. O wielkości tego aktu stanowiły przełomowe na ówczesny moment dziejów zasady, na których się opierał – dodał. – Jako przywódcy Polski i Litwy razem uznajemy, że tylko na fundamencie wspólnej historii możemy budować swoją pomyślną przyszłość – podkreślił prezydent.

– Jestem przekonany, że dzisiejsza Polska i Litwa, mocno zakorzenione we wspólnocie euroatlantyckiej, będące członkami NATO i UE, razem budujące swoją pomyślność w naszej części Europy (...), sprostają nowym wyzwaniom – oświadczył Duda.

Polska i Litwa o Białorusi: Ochrona granicy to absolutny priorytet

Szef MSWiA Mariusz Kamiński spotkał się w ramach polsko-litewskich konsultacji międzyrządowych z szefową litewskiego MSW Agne Bilotaite. –...

zobacz więcej

Nauseda wskazywał, że Konstytucja 3 Maja i Zaręczenie Wzajemne Obojga Narodów były kompromisem między Polską a Litwą. – I tej sztuki kompromisu powinniśmy się teraz uczyć tak w Europie, jak i na całym świecie – mówił. – Niechęć do kompromisu, do rozmowy staje się źródłem naszych problemów. Dlatego mądrość i cierpliwość mogą pozwolić na uniknięcie wszystkich problemów – dodał.

Litewski przywódca wskazał, że Polacy i Litwini, przyjmując Konstytucję 3 Maja i Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów, wyznaczyli kierunek modernizacji państwa, stworzyli postawy wspólnoty obywatelskiej opartej na europejskich wartościach, podkreślili kategorie dobra publicznego, miłości obywatela do ojczyzny.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

– Na tej wspólnej drodze politycznego kompromisu nasi przodkowie widzieli Litwę i Polskę jako równorzędnych partnerów – dodał.

Rok 2021 na Litwie jest Rokiem Konstytucji 3 Maja i Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów, a w Polsce – Rokiem Konstytucji 3 Maja.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Konstytucja z 3 maja 1791 roku była pierwszą tego typu ustawą zasadniczą w Europie i drugą na świecie. Uchwalone 20 października 1791 roku Zaręczenie Wzajemne Obojga Narodów wprowadziło ważny dla strony litewskiej proporcjonalny udział Litwinów i Polaków w strukturach zarządzania przyszłym unitarnym państwem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej