RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Trump pisze o Powella „błędach w Iraku”. „Jest pięknie traktowany przez media fake news”

Były prezydent USA Donald Trump (fot. PAP/EPA/STEVE POPE)
Były prezydent USA Donald Trump (fot. PAP/EPA/STEVE POPE)

Colin Powell popełnił wiele błędów i był Republikaninem tylko z nazwy, ale niech spoczywa w pokoju – napisał były prezydent Donald Trump w oświadczeniu w sprawie śmierci byłego szefa dyplomacji USA. Wyraził nadzieję, że media po śmierci będą go traktować w podobny sposób jak zmarłego generała.

Śmierć Powella. Media piszą, dlaczego generał zmarł, chociaż był zaszczepiony

Zmarły w poniedziałek były sekretarz stanu USA Colin Powell zmagał się z nowotworem krwi, szpiczakiem mnogim, co mogło przyczynić się do jego...

zobacz więcej

„Wspaniale widzieć jest jak Colin Powell, który popełnił duże błędy w Iraku (...), jest pięknie traktowany przez media fake news. Mam nadzieję, że mnie kiedyś spotka to samo” – napisał Trump. Jak dodał, Powell był „klasycznym RINO” („Republikaninem tylko z nazwy”) i „był pierwszy do atakowania innych Republikanów”.

„Popełnił wiele błędów, ale w każdym razie niech spoczywa w pokoju” – dodał były prezydent.

Trump odniósł się w ten sposób do słynnego wystąpienia byłego sekretarza stanu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w 2003 r., w którym przedstawiał rzekome dowody na ukrywanie broni masowego rażenia przez Saddama Husajna. Powell, który był największym sceptykiem w sprawie inwazji Iraku w gabinecie ówczesnego prezydenta USA George'a Busha Jr., przyznał później, że wystąpienie to było „plamą na jego dorobku”. Mimo służenia w administracjach trzech republikańskich prezydentów – Ronalda Reagana oraz Busha seniora i juniora – Powell w ostatnich latach krytykował Donalda Trumpa i w ostatnich wyborach prezydenckich poparł Demokratę Joe Bidena.

Biden w poniedziałek opublikował długie oświadczenie upamiętniające Powella, określając go jako „ucieleśnienie najwyższych ideałów zarówno wojownika, jak i dyplomaty”.

„Przez wiele lat naszej wspólnej pracy – nawet gdy się nie zgadzaliśmy - Colin był kimś, kto zawsze dawał z siebie wszystko i traktował ludzi z szacunkiem” – napisał obecny prezydent. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej