RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Już się przyzwyczailiśmy do presji Brukseli. Budapeszt i Warszawa wytrwają”

Węgierska minister sprawiedliwości Judit Varga (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)
Węgierska minister sprawiedliwości Judit Varga (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)

Polska i Węgry nie poddadzą się presji Brukseli – oświadczyła we wtorek węgierska minister sprawiedliwości Judit Varga na Facebooku, podkreślając, że zgadza się z listem polskiego premiera Mateusza Morawieckiego do unijnych przywódców.

Politolog: Premier złożył Unii bardzo ważną propozycję ws. TSUE

Jaki był najważniejszy punkt wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego w PE? Prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski podkreśla w rozmowie z...

zobacz więcej

„Podczas gdy nas męczą z powodu ustawy o ochronie dzieci, Polskę atakują dlatego, że stawia tamę ukradkowemu poszerzaniu unijnych kompetencji. Już się przyzwyczailiśmy do presji,  Budapeszt i Warszawa wytrwają, stojąc ramię w ramię”  – napisała Varga.

Zaznaczyła, że  rząd Węgier  od początku popierał orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego, które „unaocznia błędną praktykę instytucji unijnych”.

„Głęboko się zgadzam z polskim premierem Mateuszem Morawieckim”                 


 „Głęboko się zgadzam z polskim premierem Mateuszem Morawieckim, który w poniedziałkowym liście do przywódców UE wyjaśnił, że  zasada wyższości prawa unijnego nie jest absolutna i obowiązuje tylko w tych obszarach, które należą do unijnych kompetencji" – zaznaczyła minister.

W jej przekonaniu „zasady klubu są zatem łamane nie przez Węgry i Polskę, tylko przez brukselskich biurokratów”. „My się nie wycofamy, z czystym sumieniem i prostym kręgosłupem zasiadamy dziś do stołu rozmów w Radzie UE ds. Ogólnych” – zaznaczyła.

Według węgierskiej minister „Bruksela włączyła pełny gaz”, szantażując Węgry i Polskę z tego względu, że ich system wartości opiera się na innych fundamentach, a kraje te inaczej myślą o świecie i Europie. „Kłuje ich w oczy, że chronimy i wspieramy rodziny, odrzucamy migrację i zamiast imperium budujemy silną Europę silnych narodów” – napisała.

Podkreśliła jednak, że  Polska i Węgry  „są i pozostaną członkami tego klubu”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej