RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Człowiek Merkel” w niemieckim TK. Burza po kolacji kanclerz z sędziami

Stephan Harbarth (drugi z lewej) dyskutujący z Angelą Merkel po wyborze na prezesa TK (fot. PAP/DPA)
Stephan Harbarth (drugi z lewej) dyskutujący z Angelą Merkel po wyborze na prezesa TK (fot. PAP/DPA)

W Niemczech trwa dyskusja wokół kolacji kanclerz Angeli Merkel z sędziami Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. Według prawników, prywatny charakter spotkania pozwala postawić kilka pytań i wątpliwości o niezależność władzy sądowniczej w Niemczech. Jeden z tytułów wprost stwierdza: prezes TK Stephan Harbarth – nadal formalnie polityk CDU – to „człowiek Merkel”.

Premier zacytował orzeczenia, które wstrząsnęły europosłami. To wyroki z Niemiec i Francji

Mateusz Morawiecki zabrał głos podczas debaty w Parlamencie Europejskim. W czasie swojego przemówienia zacytował wyroki sądów, które uznały, że...

zobacz więcej

Zdaniem profesora nauk prawnych Niko Härtinga, prywatne spotkanie z przedstawicielami rządu każe wątpić w bezstronność prezesa niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego, Stephana Harbartha. Tym bardziej, że szef najważniejszego sądu w Niemczech to partyjny kolega Angeli Merkel, który zresztą nigdy nie oddał legitymacji CDU.

„Irytację wzbudziły nie tyle polityczne preferencje Harbartha, co porzucenie przez niego pozorów niezawisłości sędziowskiej” – powiedział Härting tygodnikowi „Junge Freiheit”.

O czym kanclerz dyskutowała z sędziami?


Media ustaliły, że kanclerz Merkel dyskutowała z Harbarthem także o polityce monetarnej Europejskiego Banku Centralnego. To właśnie jej dotyczył wyrok strażników konstytucji z maja ubiegłego roku. Orzekli wtedy, że bank walczył z kryzysem strefy euro w sposób „niedemokratyczny”. Tym samym sędziowie w Karlsruhe uznali wyższość prawa niemieckiego nad unijnym.

Czytaj więcej: Ostra krytyka KE w Niemczech. Konstytucjonaliści powołują się na „polski argument”

Niko Härting podkreśla, że skład Trybunału Konstytucyjnego odzwierciedla układ sił w Bundestagu. Najdobitniej opisuje obecną sytuację tego organu miesięcznik „Cicero”, utrzymując, że w czerwcu zeszłego roku na jego czele stanął „człowiek Angeli Merkel”. Wcześniej wśród kandydatów do objęcia tego stanowiska wymieniany był między innymi jej adwersarz Friedrich Merz.

Zobacz także: Były prezes niemieckiego TK stawia mocne zarzuty UE. A Merkel zaprasza sędziów na obiad

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej