RAPORT

Pogarda

Premier Morawiecki rozmawiał z czeskimi europosłami o agendzie UE i Turowie

Premier Mateusz Morawiecki w Strasburgu (fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK / POOL)
Premier Mateusz Morawiecki w Strasburgu (fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK / POOL)

Najnowsze

Popularne

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się we wtorek w Strasburgu z europosłami czeskiej Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS). Rozmowy dotyczyły m.in. bieżącej agendy UE oraz sprawy kopalni Turów – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Debata w PE z udziałem premiera Morawieckiego [TRANSMISJA]

Premier Mateusz Morawiecki bierze udział w debacie Parlamentu Europejskiego zainicjowanej po wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie...

zobacz więcej

Szef polskiego rządu po wtorkowej debacie w Parlamencie Europejskim spotkał się w Strasburgu z przedstawicielami czeskiego ugrupowania w Parlamencie Europejskim. – ODS będzie współtworzyć nowy rząd w Republice Czeskiej – wskazał rzecznik polskiego rządu. Jak przypomniał, ODS podobnie jak PiS należy w PE do grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR).

– W czasie rozmowy poruszono sprawy z bieżącej agendy UE: m.in. (kwestie) związane z polityką energetyczną oraz pakietem klimatycznym. Jednym z tematów była także sprawa Turowa – dodał Müller.

Morawiecki zaproponował w poniedziałek podczas debaty w PE utworzenie dodatkowej izby TSUE składającej się z sędziów wybieranych przez sądy konstytucyjne krajów UE. Podkreślał, że prawo UE jest nadrzędne wobec ustaw krajowych, ale nie konstytucji.

Niemiecki ekspert krytycznie o roli TSUE. „Podzielam stanowisko TK Polski i Niemiec”

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie może orzekać o granicach kompetencji unijnych; to rola sądownictwa państw członkowskich – mówi były...

zobacz więcej

Debata w Parlamencie Europejskim, w której wzięła udział także szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, miała związek z wydaniem przez polski Trybunał Konstytucyjny 7 października wyroku w sprawie wyższości konstytucji nad prawem unijnym.

TK po rozpoznaniu wniosku premiera uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z Konstytucją RP.

Zobacz także: Szefowa KE: Mamy ogromne obawy po wyroku polskiego TK


ODS wygrała niedawne wybory parlamentarne w Czechach w ramach koalicji SPOLU powołanej przez opozycyjne partie prawicowe. W skład koalicji oprócz ODS wchodzą ponadto Unia Chrześcijańska i Demokratyczna-Czechosłowacka Partia Ludowa (KDU-CzSL) oraz Tradycja Odpowiedzialność Dobrobyt 09 (TOP 09).

Müller: Premier skieruje list do szefów rządów krajów UE

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki skieruje do wszystkich szefów rządów, prezydentów krajów Unii Europejskiej list, w którym wyjaśni...

zobacz więcej

Rząd ustępującego premiera Andreja Babisza w lutym br. wniósł skargę przeciwko Polsce w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów. Strona czeska wnioskowała też o tzw. zastosowanie środka tymczasowego, czyli zakazu wydobycia. Skargę skierowano w związku z rozbudową kopalni, która zdaniem Pragi zagraża dostępowi do wody mieszkańców Liberca, uskarżających się także na hałas i pył związany z eksploatacją węgla brunatnego.

W maju br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, odpowiadając na wniosek Czech, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni. 20 września TSUE postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Przedstawiciele obu rządów spotykali się 17-krotnie, by wypracować porozumienie dotyczące kopalni Turów. Rozmowy prowadzili także eksperci i przedstawiciele samorządów oraz kierownictwo kopalni. 30 września minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka poinformował jednak, że rozmowy polsko-czeskie w sprawie kopalni zakończyły się fiaskiem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej