RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Zakaz handlu w niedziele znowelizowany. Sprawdź, co się zmieni

Sieci handlowe nie będą mogły otwierać sklepów w niedzielę, udając „placówki pocztowe” (fot. Shutterstock)
Sieci handlowe nie będą mogły otwierać sklepów w niedzielę, udając „placówki pocztowe” (fot. Shutterstock)

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Jej celem jest uszczelnienie obowiązujących przepisów tak, aby uniemożliwić sklepom obchodzenie zakazu, na przykład wykorzystując casus placówki pocztowej. Co się zmieni i kiedy w życie wejdą nowe przepisy?

Półmetek wykopków. Polski ziemniak w cenie, ale nie każdy [WIDEO]

zobacz więcej

Nowelizacja rozszerza wykaz wyłączeń spod zakazu handlu m.in. o placówki prowadzące handel materiałami eksploatacyjnymi do maszyn rolniczych, materiałami używanymi w trakcie bieżącej pracy maszyn rolniczych lub narzędziami do wymiany części zamiennych w maszynach rolniczych. Te punkty będą mogły działać także w niedziele w okresie 1 czerwca do 30 września.

Rodzina do pomocy


Ponadto przedsiębiorca, który prowadzi sklep, będzie mógł korzystać z nieodpłatnej pomocy między innymi małżonka, dzieci, rodzeństwa w niehandlowe niedziele. Te osoby nie będą mogły być jednak pracownikami lub zatrudnionymi w danej placówce handlowej.

Nowela wprowadza określenie „przeważająca działalność”, które to oznacza rodzaj przeważającej działalności wskazany we wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, jeżeli działalność ta jest wykonywana w danej placówce handlowej i stanowi co najmniej 40 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej.

Sklep czy placówka pocztowa? Koniec z omijaniem zakazu


Zmiany pozwolą na otwarcie w niehandlowe niedziele sklepów świadczących usługi pocztowe, ale jest warunek: przychody „działalności pocztowej” przekroczą 40 procent przychodów danej placówki (sklepu). Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia.

Ustawa ograniczająca handel w niedziele obowiązuje od marca 2018 roku. Od ubiegłego roku zakaz nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku.

Zobacz także: Pierwsze czternastki. Wkrótce wypłaty

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej