RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Opublikował film z piłowania i dewastacji krzyża. Cytował słowa Nitrasa

Wypowiedź polityka Platformy Obywatelskiej, wygłoszona podczas campusu Rafała Trzaskowskiego wywołała kilka tygodni temu burzę. Okazuje się, że skandaliczne wezwanie Sławomira Nitrasa do „opiłowywania katolików” zostało potraktowane poważnie. W sieci internauta Kacper Szoka cytując słowa posła deklarował, że „najwyższy czas”, by katolicy stali się w Polsce mniejszością. Teraz ten sam mężczyzna wzywa do „Ogólnopolskiej Akcji Likwidacji Przydrożnych Krzyży” i publikuje nagranie z dewastacji krzyża w Zielonej Górze.

Abp Jędraszewski: Żydów też próbowano opiłowywać jako tych, których trzeba pozbawić przywilejów [WIDEO]

Sformułowanie o piłowaniu ludzi to znany z historii język; gdy rodził się ruch hitlerowski także próbowano „opiłowywać” Żydów jako tych, których...

zobacz więcej

O sprawie pisaliśmy już na portalu tvp.info: Policjanci z Zielonej Góry prowadzą dochodzenie dotyczące dewastacji drewnianego krzyża na os. Zastalowskim, który nieznany sprawca obciął piłą.

Internauta: „Precz z przydrożnymi krzyżami”


Nagranie ze zdarzenia opublikował w internecie Kacper Szoka, deklarując: „Precz z przydrożnymi krzyżami. To symbol nienawiści i śmierci. A obok szkoła jest. Bo stawianie czegoś takiego na siłę jest przeciw ludziom”. Nagranie zamieścił na facebookowej grupie „Religia jest wirusem wystraszonego umysłu”, której sam jest administratorem i która liczy blisko 600 członków.

W swoich wpisach mężczyzna deklaruje się jako ateista i zdecydowany przeciwnik symboli religijnych w przestrzeni publicznej. Szczególnie krytycznie, niekiedy wulgarnie, wypowiada się o religii katolickiej.

Zachwycony słowami Nitrasa


Pod koniec sierpnia, gdy burzę wywołały słowa Sławomira Nitrasa o „opiłowywaniu katolików z przywilejów”, Szoka opublikował je na swojej grupie i opatrzył jeszcze jednym wpisem: „»Uważam, że za naszego życia katolicy w Polsce staną się mniejszością« – mówił podczas Campusu Polska Przyszłości poseł Platformy Obywatelskiej Sławomir Nitras”.

„Najwyższy czas. Oby rozsądek zwyciężył” – dodał od siebie mężczyzna.

Źródło: FB

Teraz opublikował nagranie już bezpośrednio z piłowania… przydrożnego krzyża. Około godziny 16 we wtorek wideo zniknęło z facebookowej grupy. Nadal jest dostępne jednak w innych miejscach w internecie. Postępowanie w tej sprawie jest prowadzone z art. 196 Kodeksu karnego mówiącego o odpowiedzialności za obrazę uczuć religijnych. Zgodnie z nim sprawcy tego przestępstwa grozi nawet do dwóch lat więzienia.

Policja dysponuje nagraniem zamieszczonym w internecie. Do tej pory nikogo jednak nie zatrzymano – przekazała portalowi tvp.info podinsp. Małgorzata Stanisławska z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze.

Zobacz także: Nitras znów o „piłowaniu katolików”. Ostry wpis posła Platformy

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej