RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Szef MSW Niemiec dziękuje Polakom za „ochronę naszej wspólnej granicy zewnętrznej”

Horst Seehofer chce pozostać „poniżej progu przywrócenia kontroli” na granicy polsko-niemieckiej (fot. Andreas Gora-Pool/Getty Images)
Horst Seehofer chce pozostać „poniżej progu przywrócenia kontroli” na granicy polsko-niemieckiej (fot. Andreas Gora-Pool/Getty Images)

„Szczególnie mając na uwadze trudne uwarunkowania polityczne w stosunkach z Białorusią dziękuję Panu oraz polskiej Straży Granicznej za ochronę naszej wspólnej granicy zewnętrznej. Celem tej ochrony jest zapobieżenie w miarę możliwości nielegalnej migracji przez Białoruś do krajów UE” – napisał w liście do ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego jego niemiecki odpowiednik Horst Seehofer.

Kryzys na granicy. Żaryn: Liczymy na poparcie KE i Frontexu [WIDEO]

Szef unijnej agencji Frontex, Fabrice Leggeri, który był dziś przy granicy polsko-białoruskiej, zapoznał się „z informacją na temat działań strony...

zobacz więcej

Seehofer przyznał, że „z dużym niepokojem obserwuje nasilające się ostatnio wydarzenia związane z nielegalną migracją obywateli państw trzecich, szczególnie z krajów Bliskiego i Środkowego Wschodu, przez teren Białorusi do Polski i do Niemiec”, które problem nielegalnej migracji „szczególnie dotyka”.

Szef federalnego MSW zaproponował wzmocnienie – poniżej, jak zastrzegł, „progu tymczasowego przywrócenia kontroli granic wewnętrznych” – „naszych sprawdzonych wspólnych patroli polskiej i niemieckiej Służby Granicznej na granicy polsko-niemieckiej”. Ze względu na „niewątpliwie znaczne obciążenie polskiej Straży Granicznej na granicy z Białorusią” Horst Seehofer wskazał na możliwość „znaczącego zwiększenia w tym celu udziału funkcjonariuszek i funkcjonariuszy Policji Federalnej”. Wspólne patrole byłyby prowadzone „przede wszystkim na terytorium Polski” i „pod kierownictwem funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej”.

Minister spraw wewnętrznych RFN wyraził też gotowość udzielenia „wsparcia logistycznego, jeżeli chodzi na przykład o zakwaterowanie migrantów i uchodźców”. Zasugerował także, aby Polska „w obliczu dalszych wyzwań, jakie niesie napływ migrantów” skorzystała ze wsparcia Frontexu. 

SG: Służby białoruskie zwożą na granicę kolejne grupy cudzoziemców

Straż Graniczna poinformowała na Twitterze, że służby białoruskie zwożą dziś na granicę polsko-białoruską kolejne grupy cudzoziemców. Do postu...

zobacz więcej

Pełna treść listu:


Pan Mariusz Kamiński

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Rzeczypospolitej Polskiej

ul. Stefana Batorego 5

02-591 WarszawaSzanowny Panie Ministrze, szanowny Kolego,

z dużym niepokojem obserwuję - jak z pewnością i Pan - nasilające się ostatnio wydarzenia związane z nielegalną migracją obywateli państw trzecich, szczególnie z krajów Bliskiego i Środkowego Wschodu, przez teren Białorusi do Polski i do Niemiec.

Szczególnie mając na uwadze trudne uwarunkowania polityczne w stosunkach z Białorusią dziękuję Panu oraz polskiej Straży Granicznej za ochronę naszej wspólnej granicy zewnętrznej, której celem jest zapobieżenie w miarę możliwości nielegalnej migracji przez Białoruś do krajów Unii Europejskiej.

Ten problem nielegalnej migracji w coraz większym stopniu dotyka obok innych państw członkowskich Unii Europejskiej także szczególnie Niemcy. Dzięki cechującej się wzajemnym zaufaniem wymianie informacji pomiędzy prezydentem Prezydium Policji Federalnej RFN (Präsident des Bundespolizeipräsidiums), Panem Dr. Dieterem Romannem, i Komendantem Głównym Straży Granicznej, Panem gen. dyw. SG Tomaszem Pragą, znane są Panu aktualne ustalenia Policji Federalnej, dotyczące sytuacji na naszej wspólnej granicy wewnętrznej.

W obliczu stojących przed nami wspólnych wyzwań uważam za rozsądne dalsze odczuwalne wzmocnienie - poniżej progu tymczasowego przywrócenia kontroli granic wewnętrznych - naszych sprawdzonych wspólnych patroli polskiej i niemieckiej Służby Granicznej na granicy polsko-niemieckiej. Mając na uwadze niewątpliwie znaczne obciążenie polskiej Straży Granicznej na granicy z Białorusią pragnę zaproponować znaczące zwiększenie w tym celu udziału funkcjonariuszek i funkcjonariuszy Policji Federalnej. Aby móc skutecznie zapobiec dalszemu nielegalnemu przejazdowi do Niemiec, wspólne patrole powinny być prowadzone na bazie polsko-niemieckiej umowy o Policji, przede wszystkim na terytorium Polski, oczywiście pod kierownictwem funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej.

Jestem również gotowy udzielić wsparcia logistycznego, jeżeli chodzi na przykład o zakwaterowanie migrantów i uchodźców. Pan generał Praga i Pan Dr. Romann pozostaną w tej sprawie w bliskim kontakcie.

Ponadto sugerujemy, aby - w obliczu dalszych wyzwań, jakie niesie napływ migrantów - skorzystać ze wsparcia Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex.

Pragnę raz jeszcze serdecznie podziękować Panu za wsparcie w tym względzie oraz za sprawdzoną i niezmiennie konstruktywną współpracę Służb Granicznych naszych państw.

Z serdecznymi pozdrowieniami

Horst Seehofer

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej