RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Nowa mutacja wariantu Delta odpowiada już za 6 proc. zakażeń na Wyspach

Odmiana AY.4.2 została po raz pierwszy zidentyfikowana w lipcu (fot. Shutterstock)
Odmiana AY.4.2 została po raz pierwszy zidentyfikowana w lipcu (fot. Shutterstock)

Naukowcy w Wielkiej Brytanii przyglądają się zmutowanej odmianie wariantu Delta, która odpowiada już za 6 proc. nowo wykrytych zakażeń koronawirusem w tym kraju i prawdopodobnie rozprzestrzenia się nieco szybciej niż obecnie dominujący wariant – podały we wtorek media.

Dzieci w Wielkiej Brytanii będą szczepione. Podano termin zapisów

W Wielkiej Brytanii zdrowe dzieci w wieku 12-15 lat będą szczepione przeciw COVID-19. W poniedziałek wieczorem brytyjski rząd poinformował, że...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Odmiana AY.4.2 – nazywana czasem Delta Plus –  została po raz pierwszy zidentyfikowana w lipcu. Ma kilka mutacji w wypustkach, których wirus używa do przenikania do ludzkiego organizmu, przez co prawdopodobnie ma większą zdolność do transmisji.

Na razie AY.4.2 nie została uznana za odmianę pod obserwacją ani tym bardziej za wariant niepokojący, ale zdaniem  prof. Francois'a Balloux,  dyrektora instytutu genetyki na University College London, zapewne wkrótce to się zmieni.

AY.4.2 rozprzestrzenia się o 10-15 proc. szybciej niż oryginalny wariant Delta                 


 Balloux oraz inny naukowiec, Jeffrey Barrett z COVID-19 Genomics Initiative, uważają, że AY.4.2 rozprzestrzenia się o 10-15 proc. szybciej niż oryginalny wariant Delta, który jest obecnie dominującym na świecie. To czyniłoby ją najszybciej przenoszącą się odmianą koronawirusa.

Niespójne decyzje ws. kwarantanny dezorientują turystów

Władze poszczególnych części Zjednoczonego Królestwa nie porozumiały się w czwartek co do tego, które kraje powinny zostać zdjęte z listy tych,...

zobacz więcej

Ale naukowcy zwracają uwagę, że to niewielki procentowo przyrost w stosunku do poprzednich wariantów koronawirusa – w przypadku Alfy transmisja była o 50 proc. szybsza od pierwotnego, wywodzącego się z Chin wariantu, a Delta rozprzestrzenia się o 60 proc. szybciej niż Alfa.

Bardziej zakaźny szczep                


  – Jest to potencjalnie bardziej zakaźny szczep. To niewiele w porównaniu z tym, co widzieliśmy w Alfa i Delta,  które były ok. 50 do 60 proc. bardziej zakaźne. Prawdopodobne, że jest on do 10 procent bardziej zakaźny, więc mówimy o dość subtelnej różnicy, i to jest obecnie w trakcie badań. Na tym etapie powiedziałbym poczekajmy i zobaczmy, nie wpadajmy w panikę – powiedział Balloux, którego cytuje stacja BBC, ale zastrzegł, że nie można niczego przesądzać.

AY.4.2 jest jedną z około 45 odmian wariantu Delta, które zidentyfikowano na świecie, ale  obecnie jest głównie wykrywana w Wielkiej Brytanii. Kilka przypadków wykryto w USA, a pewną liczbę też w Danii, ale liczba nowych infekcji tą odmianą w tym kraju spadła.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej