RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Tusk: Trzeba wykorzystać każdą szansę na wcześniejsze odsunięcie PiS od władzy

Szef PO Donald Tusk (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Szef PO Donald Tusk (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Wniosek PSL o skrócenie kadencji Sejmu to będzie raczej demonstracja, ale każdą sytuację na wcześniejsze odsunięcie PiS od władzy – nawet jeśli jest milimetr, miligram szansy na powodzenie – trzeba wykorzystać; ugrupowania opozycyjne mogą liczyć na moje wsparcie – powiedział we wtorek lider PO Donald Tusk.

Biedroń i Czarzasty o propozycji Kosiniaka-Kamysza: Pomożemy z matematyki

Opozycja musi być poważna, opozycja musi być realistyczna - mówił lider Nowej Lewicy Robert Biedroń o propozycji prezesa PSL Władysława...

zobacz więcej

B. premier był pytany na konferencji prasowej, czy KO poprze wniosek złożony przez klub KP-PSL o skrócenie kadencji parlamentu oraz czy przy obecnym układzie sił w Sejmie jest sens głosowania nad takim wnioskiem.

– Po pierwsze każda inicjatywa, która będzie sensowna, zgłoszona przez naszych partnerów z opozycji, będzie mogła liczyć na moje wsparcie i nie będę się zastanawiać ani sekundy, kto był pierwszy, drugi czy trzeci w tej kwestii – odpowiedział Tusk.

– Po drugie, nawet jeśli jest tylko cień szansy – a tu jest oczywiście nawet mniej niż cień szansy, więc będzie to raczej demonstracja – ale nawet gdyby to był taki milimetr, taki miligram szansy na to, że można wcześniej odsunąć od władzy PiS, to oczywiście każdą taką sytuację trzeba wykorzystać – powiedział Tusk.

Uniknął zatrzymania


Klub KP-PSL w piątek złożył wniosek o skrócenie kadencji parlamentu – poinformował lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Złożenie wniosku lider ludowców zapowiedział na początku października w Poznaniu. Kosiniak-Kamysz przekonywał na niedawnej konferencji prasowej w Sejmie, że obecną władzę trzeba zmienić, ponieważ jest nieudolna, niszczy pokój społeczny, dewastuje polskie rolnictwo oraz nadwyręża relacje Polski z Unią Europejską, przez co – jak mówił – Polska nie otrzymała jeszcze pieniędzy z Funduszu Odbudowy. Według niego, potrzebny jest nowy rząd, który zmieniłby relacje naszego kraju z Unią Europejską.

Sejm może skrócić swoją kadencję uchwałą podjętą większością co najmniej 2/3 głosów ustawowej liczby posłów. Skrócenie kadencji Sejmu oznacza jednoczesne skrócenie kadencji Senatu.

Zgodnie z konstytucją w czasie obowiązywania stanu nadzwyczajnego oraz w ciągu 90 dni po jego zakończeniu nie może być skrócona kadencja Sejmu, przeprowadzane referendum ogólnokrajowe, nie mogą być przeprowadzane wybory do Sejmu, Senatu, organów samorządu terytorialnego oraz wybory Prezydenta Rzeczypospolitej, a kadencje tych organów ulegają odpowiedniemu przedłużeniu. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej