RAPORT

Pogarda

Administracja Bidena chce zablokować zakaz aborcji dzieci z bijącym sercem

Joe Biden nazwał zakaz aborcji dzieci z bijącym sercem „bezprecedensowym zamachem na konstytucyjne prawa kobiet” (fot. PAP/EPA/Al Drago / POOL)
Joe Biden nazwał zakaz aborcji dzieci z bijącym sercem „bezprecedensowym zamachem na konstytucyjne prawa kobiet” (fot. PAP/EPA/Al Drago / POOL)

Najnowsze

Popularne

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych zwrócił się do Sądu Najwyższego o zablokowanie obowiązującej od września w Teksasie ustawy pro-life, która zakazuje aborcji po wykryciu bicia serca płodu i opiera się na pozwach składanych przez obywateli w celu wyegzekwowania zakazu.

„Ty szmato! W***dalaj k***wo!” Mama niepełnosprawnego dziecka zwyzywana na „Strajku Kobiet”

– Ty szmato jedna, co się tak pięknie fotografujesz ze swoim niepełnosprawnym synem! W***dalaj k***wo! J***bać Godek – to okrzyki, jakie wznosiła...

zobacz więcej

We wniosku złożonym 18 października do Sądu Najwyższego Departament Sprawiedliwości twierdzi, że Teksas ominął orzeczenia SN w sprawach „Roe przeciwko Wade” z lat 70. oraz „Planned Parenthood przeciwko Casey” z lat 90., które wpłynęły na kształt przepisów aborcyjnych w całym kraju.

W kontrowersyjnej sprawie „Roe vs. Wade” pod pseudonimem Jane Roe ukryto niewykształconą kobietę, Normę McCorvey, która znalazła się w trudnej sytuacji życiowej i podpisała pełnomocnictwa dla proaborcyjnych prawniczek, które w trakcie procesu twierdziły, że McCorvey padła ofiarą zbiorowego gwałtu. Jej samej nie przesłuchano, o orzeczeniu Sądu Najwyższego, które stało się podstawą do wprowadzania w poszczególnych stanach zgody na aborcję, dowiedziała się z mediów. Domagała się ponownego procesu, ale Sąd Najwyższy odrzucał jej wnioski. Została działaczką pro-life, zmarła w 2017 r.

Ustawa „Texas Heartbeat Act”, którą usiłuje teraz zablokować administracja Bidena, znana również jako Senate Bill 8 (SB 8), zabrania aborcji po wykryciu bicia serca płodu – około szóstego tygodnia ciąży – z wyjątkiem nagłych przypadków medycznych. Prawo zezwala też na przyznawanie nagród w wysokości co najmniej 10 tys. dolarów za wygrane procesy sądowe, które mogą być wniesione przez obywateli przeciwko tym, którzy wykonują lub pomagają w nielegalnych aborcjach.

„Do tej pory SB 8 działała dokładnie tak, jak zostało to zamierzone: prawo sprawiło, że aborcja w Teksasie była praktycznie niedostępna po około sześciu tygodniach ciąży. Krótko mówiąc, Teksas z powodzeniem unieważnił decyzje tego sądu w swoich granicach” – napisał przedstawiciel Departamentu Sprawiedliwości Brian Fletcher .

Ochrona życia jako „szkoda”, dzieciobójstwo – „konstytucyjne prawo”


Departament Sprawiedliwości argumentował, że pozwolenie na utrzymanie prawa „utrwaliłoby trwające nieodwracalne szkody dla tysięcy kobiet z Teksasu, którym odmawia się ich konstytucyjnych praw”.

Sąd: kwalifikowanie prezentacji skutków aborcji jako wykroczenia „bezpodstawne”

Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił Mariusza Dzierżawskiego, prezesa Fundacji Pro - prawo do życia. Obrońca życia został wcześniej nieprawomocnie...

zobacz więcej

Orzeczenie z 6 października okręgowego sędziego federalnego zabroniło Teksasowi podejmowania takich działań, jak wypłacanie pieniędzy za wygrane procesy sądowe lub egzekwowanie wyroków w takich sprawach. Trzech sędziów 5. Okręgowego Sądu Apelacyjnego USA tymczasowo uchyliło tę decyzję 8 października.

Przeczytaj także: Platforma Obywatelska za aborcją na żądanie? Grupiński podpiera się św. Augustynem

Prezydent Joe Biden nazwał to prawo „bezprecedensowym zamachem na konstytucyjne prawa kobiet” i obiecał podjęcie starań całego rządu w celu utrzymania dostępu do aborcji w Teksasie. Na jego polecenie agencje federalne, w tym Departament Sprawiedliwości, sprawdzają możliwości działania, „aby zapewnić kobietom w Teksasie dostęp do bezpiecznej i legalnej aborcji chronionej przez prawo krajowe”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Liderzy pro-life wskazują, że w Teksasie zwiększono świadczenia publiczne dla matek o niskich dochodach, rozszerzając zasięg Medicaid oraz finansowania programu Alternatywy dla Aborcji o wartości 100 mln rocznie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej