RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Ceny gazu. Prognoza Goldman Sachs nie pozostawia złudzeń

Goldman Sachs podniósł prognozy dot. cen gazu TTF  (fot. Shutterstock)
Goldman Sachs podniósł prognozy dot. cen gazu TTF (fot. Shutterstock)

Bank inwestycyjny Goldman Sachs podniósł prognozy dot. cen gazu TTF na listopad/grudzień br. do 30 dol./mmBtu. Według ekonomistów w związku z niższym od oczekiwań przesyłem gazu gazociągiem jamalskim ceny tego surowca muszą rosnąć, by zrównoważyć rynek.

Tranzyt gazu przez Jamał-Europa wstrzymany

Tranzyt gazu przez rurociąg Jamał-Europa został całkowicie wstrzymany – informuje rosyjska agencja Interfax, powołując się na dane niemieckiego...

zobacz więcej

Według analityków Goldman Sachs (GS), „w związku ze znacznie niższym od oczekiwań przesyłem gazu gazociągiem jamalskim ceny tego surowca nadal muszą rosnąć, aby zrównoważyć rynek”.

Eksperci wskazali, że rezerwacja przez Gazprom przepustowości gazu gazociągiem Jamał na listopad na poziomie ok. 31 nmcm/d „zawiodła” rynek, który spodziewał się przepustowości rzędu 75 mcm/d.

Analitycy Goldman Sachs zaobserwowali zmniejszanie konsumpcji gazu w przemyśle i częściowe zastępowanie go ropą. W związku z tym, bank inwestycyjny podniósł prognozy cen kontraktów TTF na listopad/grudzień 2021 r. „do 30 dol./mmBtu z 17,60 dol. poprzednio, wobec obecnych kontraktów terminowych na poziomie ok. 30,30 dol. /mmBtu”.

Bank podtrzymał swoją bazową prognozę cen TTF na I kwartał 2022 r. na poziomie 17,60 dol./mmBtu – wobec kontraktów typu forward na poziomie 29,70 USD – przy założeniu „normalizacji rosyjskich przepływów od stycznia”.

Zobacz także: „Baltic Pipe będzie ukończony w momencie, gdy wygasa nam kontrakt jamalski”


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej