RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Czy będą kontrole na granicy polsko-niemieckiej? Duda przytacza słowa Steinmeiera

Prezydent Andrzej Duda o domniemanych kontrolach na polsko -niemieckiej granicy (fot. PAP/DPA)
Prezydent Andrzej Duda o domniemanych kontrolach na polsko -niemieckiej granicy (fot. PAP/DPA)

Prezydent Andrzej Duda, przywołując swą poniedziałkową rozmowę z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem, powiedział, że może rozwiać obawy dotyczące możliwości wprowadzenia kontroli na granicy polsko-niemieckiej. Prezydent Steinmeier nie miał żadnego takiego sygnału – dodał.

Ogrodzenie na granicy z Białorusią. Wiadomo, ile kilometrów postawiono

Na granicy polsko-białoruskiej mamy ponad 130 km zasieków i około 90 km 2,5-metrowego płotu. Układane jest też zabezpieczenie dla zwierzyny –...

zobacz więcej

Prezydent Duda, który we wtorek przebywa z wizytą w Wilnie, był pytany na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą, o kwestię wsparcia polskich służb na granicy z Białorusią przez niemieckich policjantów oraz doniesienia o planowanym wprowadzeniu kontroli na granicy polsko-niemieckiej.

Duda, który w poniedziałek rozmawiał telefonicznie z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem, powiedział, że w poniedziałek „w mediach pojawiły się takie pogłoski, że rzekomo ze strony Niemiec rozważana jest możliwość wprowadzenia kontroli na granicy polsko-niemieckiej z uwagi na sytuację, która ma miejsce na granicy polsko-białoruskiej”.

Czy Niemcy rozważają kontrole?


– Pan prezydent (Niemiec) powiedział mi, że absolutnie żadnego takiego sygnału od żadnego z poważnych niemieckich polityków nie słyszał, i w ogóle nie słyszał o tym, żeby tego typu poważne rozważania były po stronie niemieckiej prowadzone – powiedział prezydent. Dodał, że „jeżeli ktoś się obawia, że Niemcy szykują się na coś takiego”, to biorąc pod uwagę jego rozmowę z prezydentem Niemiec, on może „takie obawy całkowicie rozwiać”.

– Jeżeli natomiast zaprosimy do obecności na naszej granicy – to goście będą mile widziani. Chcę zaznaczyć jedno: pomoc w fizycznej ochronie granicy dzisiaj nie jest nam potrzebna; my się z tego obowiązku wywiązujemy, myśmy się o pomoc w tym zakresie nie zwracali – powiedział prezydent.

Dodał, że „nam potrzebna jest pomoc polityczna, wsparcie ze strony Unii Europejskiej, poprzez lepsze rozwiązania prawne, poprzez oddziaływanie zniechęcające reżim białoruski do prowadzenia tego swoistego ataku hybrydowego”.

Zapora na granicy litewsko-białoruskiej


– Granica może być chroniona na różne sposoby; to jest kwestia moich ustaleń z rządem, a także kwestia decyzji wybranego w demokratycznych wyborach parlamentu, i na końcu mojej decyzji jako prezydenta, jakich środków my do tego strzeżenia granicy użyjemy – powiedział Duda pytany o decyzję ws. ustawy o budowie zapory na granicy Polski z Białorusią, a także czy Litwa powinna podjąć podobną decyzję. Prezydent zaznaczył, że „jakakolwiek próba wkroczenia na teren Polski i Unii Europejskiej poza przejściem granicznym jest po prostu nielegalna”.

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda powiedział, że decyzja o budowie zapory na granicy litewsko-białoruskiej została już podjęta i jest obecnie wdrażana. – To się odbywa na razie powoli, wolniej niż się spodziewaliśmy, ale prace trwają. Otrzymaliśmy także wsparcie w zakresie budowy zapory - od Ukrainy, Estonii, Danii, a także innych państw. Nie ma tu żadnej kolizji między naszą chęcią budowy zapory fizycznej a poglądem instytucji unijnych – powiedział.

Dodał, że Litwa chce się także starać o finansowanie unijne przy budowie zapory. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej