RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Proszę to uczynić”. Von der Leyen zwróciła się do premiera Polski

Szefowa KEN zabrałą głos na zakończenie debaty w PE (fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK / POOL)
Szefowa KEN zabrałą głos na zakończenie debaty w PE (fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK / POOL)

Zalecenie dla Polski brzmi następująco: odtworzyć niezależność wymiaru sprawiedliwości, zlikwidować Izbę Dyscyplinarną i ponownie przywrócić do pracy zwolnionych bezprawnie sędziów. Proszę to uczynić – powiedziała na zakończenie debaty w PE szefowa KE Ursula von der Leyen zwracając się do polskiego premiera.

Morawiecki: To nie tylko zasada traktatów, ale też naszej konstytucji

Wiele tutaj mówiono o znaczeniu praworządności. Praworządność jest zasadą i wartością, która jest równie ważna dla Warszawy jak i dla wszystkich...

zobacz więcej

Von der Leyen rozpoczęła swoją wypowiedź na zakończenie debaty od nawiązania do Nord stream 2. O tym projekcie wcześniej mówił premier Mateusz Morawiecki.

– Jeśli chodzi o Nord Stream 2, to pana argumenty się nie poprawiają. Jest to jedynie unikanie tej debaty. Członkostwo w UE musi iść w parze z przestrzeganiem wspólnych zasad i demokracji. Proszę nie przekierowywać dzisiejszej debaty o nadrzędności prawa europejskiego, proszę nie próbować przed nią uciec. Podkopywanie jakiegokolwiek z tych filarów zagraża europejskiej demokracji. Nie możemy do tego dopuścić. Jest to coś, co dotyczy nas wszystkich jako instytucji europejskich i państw członkowskich – powiedziała.

W opinii szefowej KE wyrok TK „przykłada siekierę do korzeni jedności UE”. – O to dzisiaj chodzi – przekonywała.

Von der Leyen odniosła się też do Funduszu Odbudowy. – Chodzi o możliwość prowadzenia inwestycji, a te reformy muszą spełniać zasady konkretnych zaleceń dla państw członkowskich. Zalecenie dla Polski brzmi następująco: odtworzyć niezależność wymiaru sprawiedliwości, zlikwidować Izbę Dyscyplinarną i ponownie przywrócić do pracy zwolnionych bezprawnie sędziów. Proszę to uczynić – powiedziała zwracając się do polskiego premiera. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej