RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Morawiecki: To nie tylko zasada traktatów, ale też naszej konstytucji

Wiele tutaj mówiono o znaczeniu praworządności. Praworządność jest zasadą i wartością, która jest równie ważna dla Warszawy, jak i dla wszystkich innych stolic. To nie tylko zasada traktatów, ale też naszej konstytucji – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Patryk Jaki w PE: Nie podoba wam się polski rząd. Chcecie przywrócić marionetki

Nie podoba wam się polski rząd. Chcecie przywrócić te marionetki, które zgadzają się na wszystko, co mówicie, ale mój kraj jest niezależny. I tylko...

zobacz więcej

We wtorek w PE zorganizowano debatę po wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego ws. nadrzędności konstytucji nad prawem unijnym. Bierze w niej udział premier Morawiecki.

Odpowiadając na zarzuty, które pojawiły się podczas debaty, szef polskiego rządu podkreślał, że „praworządność jest zasadą i wartością, która jest równie ważna dla Warszawy, jak dla wszystkich innych stolic”. – To nie jest tylko zasada traktatów. To jest także zasada naszej konstytucji – mówił.

– Nie ma tutaj między nami różnicy zdań. Jest różnica co do tego, czy pod pretekstem zasady praworządności można żądać od państw członkowskich również takich rzeczy, których nie ma w traktatach – zaznaczył.

– Czy można działać poza tym, co panowie traktatów, czyli państwa członkowskie dali Unii Europejskiej jako przyznane kompetencje? Moim zdaniem nie można – podkreślał Morawiecki.

Dworczyk o wystąpieniu premiera: Pokazało, że można bronić polskich interesów

Przemówienie premiera Mateusza Morawieckiego na posiedzeniu Parlamentu Europejskiego pokazało, że można w sposób jasny i merytoryczny bronić...

zobacz więcej

Szef rządu odniósł się także do zarzutów, że w Polsce „wyroki sądowe są pisane na polityczne życzenie”.

Proszę mi pokazać jeden taki wyrok, jeden, który był napisany na polityczne życzenie, a ja mogę państwu powiedzieć, że koledzy wasi z Platformy Obywatelskiej, czyli z partii EPP właśnie odpowiadają za taki grzech, bo słynna jest sprawa z rządów pana Tuska, kiedy został wykonany telefon do sędziego sądu okręgowego, który w taki sposób zareagował na ten telefon, żeby napisać ten wyrok de facto na życzenie – mówił.

Morawiecki: Polski TK nigdy tego nie stwierdził


– Polski Trybunał Konstytucyjny nie stwierdził nigdy, że przepisy traktatów w Unii są w całości niezgodne z konstytucją. To ważna część tej debaty. Wręcz przeciwnie. Polska w pełni przestrzega traktatów, dlatego właśnie polski Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że niezgodna z konstytucją jest jedynie bardzo konkretna interpretacja niektórych przepisów Traktatu (o UE), która może być skutkiem ostatniego orzecznictwa TSUE – powiedział Morawiecki.

Jak dodał, „w wyniku tego orzecznictwa możemy mieć dwie kategorie sędziów, możemy mieć za chwilę miliony wyroków nieważnych”. – Czy tego chcecie dokładnie państwo? Mam nadzieję, że nie – mówił szef polskiego rządu do zgromadzonych w PE.

Europoseł z Francji: Postępowanie instytucji UE wobec Polski przypomina proces stalinowski

– Polski Trybunał Konstytucyjny pokazał wreszcie, gdzie jest miejsce Unii Europejskiej. Wspólnota składa się z krajów suwerennych, które mogą...

zobacz więcej

Morawiecki odnosił się m.in. do wystąpień europosłów polskiej opozycji. – W wypowiedziach moich polskich kolegów przebrzmiewała taka nuta, która jest mi całkowicie obca, że wstydzą się za Polskę, że mają kompleksy związane z tym, że Polską rządzi Prawo i Sprawiedliwość. Drodzy państwo, ja jestem dumny z Polski, dumny z tego, co udało się nam się osiągnąć, dumny z tego ile razem zrobiliśmy dla Polski. I nie mamy takich kompleksów – oświadczył.

Premier odpowiada Weberowi


Premier polemizował też z wypowiedzią szefa frakcji Europejskiej Partii Ludowej, niemieckiego polityka Manfreda Webera, który m.in. zarzucił mu „sianie zamętu i osłabianie Unii Europejskiej” z czego, jak podkreślił, „na pewno będzie cieszył się Władimir Putin”.

Szef polskiego rządu zarzucił niemieckim chadekom, że „robią wraz z Putinem Nord Stream 2”, który prowadzi do bardzo wysokich cen gazu. – Ten Nord Steam 2, o którym siedzący tutaj były minister spraw zagranicznych z rządów wcześniejszych powiedział, że to jest drugi Pakt Ribbentrop-Mołotow, i w takiej sytuacji jednocześnie zarzuca się nam, że my, poprzez naszą politykę w jakikolwiek sposób prowadzimy oderwanie Polski od UE, to jest to jest to głęboka nieprawda – stwierdził Morawiecki. Według niego wśród 88 proc. zwolenników UE w Polsce połowa to wyborcy PiS.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej