RAPORT

Wojna na Ukrainie

PSL złożył wniosek o skrócenie kadencji parlamentu

Lider PSL liczy także na głosy formacji rządzącej (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Lider PSL liczy także na głosy formacji rządzącej (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Złożyliśmy w Sejmie wniosek o skrócenie kadencji parlamentu – poinformował lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Złożenie wniosku lider ludowców zapowiedział na początku października w Poznaniu. Jak wówczas mówił, obecny rząd nie może dłużej trwać.

Tylko jedna partia na podium traci. Nowy sondaż do Sejmu

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się teraz, zdecydowanie wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość – tak wynika z sondażu Kantar. Na podium traci tylko...

zobacz więcej

Kosiniak-Kamysz przekonywał na niedawnej konferencji prasowej w Sejmie, że obecną władzę trzeba zmienić, ponieważ jest nieudolna, niszczy pokój społeczny, dewastuje polskie rolnictwo oraz nadweręża relacje Polski z Unią Europejską, przez co – jak mówił – Polska nie otrzymała jeszcze pieniędzy z Funduszu Odbudowy.

Według niego potrzebny jest nowy rząd, który zmieniłby relacje naszego kraju z Unią Europejską. – To można zrobić tylko w wyniku zmiany większości w parlamencie, a do niej dojdzie po kolejnych wyborach. Jesteśmy demokratami, tylko w taki sposób i w takie możliwości wierzymy, i takie będziemy tylko stosować – zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

Prezes PSL liczy, że inicjatywę jego klubu poprą wszyscy posłowie.

– Liczę na poparcie wszystkich. Z jednej strony liczę na poparcie opozycji, bo głosowanie przeciwko temu wnioskowi przez jakąkolwiek partię opozycyjną jest powiedzeniem: „chcemy, żeby PiS rządził dalej dwa lata”, a ja uważam, że jeśli tak szkodzi Polsce, no to trzeba to jak najszybciej odwołać – powiedział Kosiniak-Kamysz.

Dodał, iż liczy także na głosy formacji rządzącej. – Skoro mówią, że mają takie poparcie społeczne, są tak pewni swoich racji, to niech udowodnią to w wyborach – powiedział lider PSL.

Sejm może skrócić swoją kadencję uchwałą podjętą większością co najmniej 2/3 głosów ustawowej liczby posłów. Skrócenie kadencji Sejmu oznacza jednoczesne skrócenie kadencji Senatu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej