RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Dworczyk o wystąpieniu premiera: Pokazało, że można bronić polskich interesów

Mateusz Morawiecki (fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK / POOL)
Mateusz Morawiecki (fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK / POOL)

Przemówienie premiera Mateusza Morawieckiego na posiedzeniu Parlamentu Europejskiego pokazało, że można w sposób jasny i merytoryczny bronić polskich interesów – ocenił szef KPRM Michał Dworczyk.

Debata w PE z udziałem premiera Morawieckiego [TRANSMISJA]

Premier Mateusz Morawiecki bierze udział w debacie Parlamentu Europejskiego zainicjowanej po wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie...

zobacz więcej

„Przemówienie premiera Mateusza Morawieckiego na posiedzeniu PE pokazało, że można w sposób jasny i merytoryczny bronić polskich interesów” – napisał szef KPRM Michał Dworczyk na Twitterze po wystąpieniu szefa rządu podczas debaty o stanie praworządności w Parlamencie Europejskim.

We wpisie Dworczyk podkreślił, że „Europa powinna być silna i solidarna, oparta na wartościach, a obowiązujące reguły takie same dla wszystkich”.

Debata w Parlamencie Europejskim, w której wzięła udział także szefowa KE Ursula von der Leyen, ma związek z wydaniem przez Trybunał Konstytucyjnego 7 października wyroku w sprawie wyższości konstytucji nad prawem unijnym.

Wiceszef MSZ: Warto śledzić wystąpienie premiera w Strasburgu

Premier Mateusz Morawiecki w wystąpieniu w Parlamencie Europejskim mocno i dobitnie przedstawi nasze racje – powiedział w poniedziałek wiceszef MSZ...

zobacz więcej

Podczas debaty w PE premier zapewniał, że jego rząd i stojąca za nim większość parlamentarna są „częścią proeuropejskiej większości w Polsce”.

Za niedopuszczalne uznał rozszerzenie kompetencji instytucji UE poza trakty, działanie metodą faktów dokonanych i używanie języka szantażu finansowego.

„Odrzucam język gróźb, pogróżek i wymuszeń. Nie zgadzam się na to, żeby politycy szantażowali i straszyli Polskę, by szantaż stał się metodą uprawiania polityki wobec któregoś z państw członkowskich” – powiedział.

Morawiecki ocenił także, że praworządność jest różnie rozumiana, ale wśród elementów wspólnych wymienił: zasadę trójpodziału władzy, niezawisłość sądów i hierarchię źródeł prawa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej