RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Tylko jedna partia na podium traci. Nowy sondaż do Sejmu

PiS liderem w badaniu poparcia (fot. Forum/Mateusz Wlodarczyk)
PiS liderem w badaniu poparcia (fot. Forum/Mateusz Wlodarczyk)

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się teraz, zdecydowanie wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość – tak wynika z sondażu Kantar. Na podium traci tylko Polska 2050.

Schreiber: Wokół kryzysu na granicy potrzebny jest spokój, a nie hucpa polityczna

Skala reżimu Łukaszenki i wojny hybrydowej wymierzonej w Polskę jest ogromna. Działania polskich służb, w tym Straży Granicznej, są konieczne –...

zobacz więcej

Z najnowszego, październikowego sondażu Kantar wynika, że 32 proc. badanych, którzy zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, zagłosowałoby na Prawo i Sprawiedliwość razem z Solidarną Polską i Republikanami. To wynik bez zmian w stosunku do poprzedniego sondażu, z września.

Drugie miejsce w sondażu przypadło Koalicji Obywatelskiej, która uzyskała 25 proc. poparcia (bez zmian), a kolejne zajął Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni z 10 proc. (mniej o 2 punkty proc.) Według sondażu do Sejmu dostałyby się też Lewica uzyskując 7 proc. głosów (1 punkt proc. więcej niż poprzednio) oraz Konfederacja z 6 proc. poparciem (2 punkty proc. więcej).

Według sondażu do Sejmu nie dostałyby się: Koalicja Polska-PSL z 3 proc. poparciem (bez zmian), Kukiz'15 z 2 proc. głosów (1 punkt proc. więcej) oraz partia Porozumienie Jarosława Gowina, uzyskująca 1 proc. głosów (bez zmian).

Debata w PE. Morawiecki: Tu jest nasze miejsce i nigdzie się stąd nie wybieramy

Integracja europejska to dla nas wybór cywilizacyjny i strategiczny. Tu jesteśmy, tu jest nasze miejsce i nigdzie się stąd nie wybieramy –...

zobacz więcej

Spośród wszystkich osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 14 proc. nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos (2 punkty proc. mniej).

Według sondażu gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, wzięłoby w nich udział łącznie 66 proc. respondentów (mniej o 2 punkty proc.). 31 proc. z nich zadeklarowało, że są zdecydowani wziąć udział w głosowaniu, natomiast 35 proc. raczej planuje wziąć udział w wyborach.

Na wybory nie zamierza pójść łącznie 22 proc. respondentów (o 4 punkty proc. więcej): 12 proc. zapowiada, że raczej nie pójdzie głosować, natomiast 10 proc. zdecydowanie nie weźmie udziału w wyborach. Niezdecydowanych w kwestii uczestnictwa było 12 proc. respondentów (o 2 punkty proc. mniej).

Sondaż Kantar został zrealizowany techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 8-13 października na reprezentatywnej próbie 968 Polaków powyżej 18. roku życia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej