RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Stukał i skrobał. Straż miejska znalazła w pionie wentylacyjnym kraba

W pionie wentylacyjnym znaleziono kraba (fot. Straż Miejska)
W pionie wentylacyjnym znaleziono kraba (fot. Straż Miejska)

Nietypowego gościa znaleźli strażnicy miejscy w pionie kanalizacyjnym, w mieszkaniu na Pradze-Południe (Warszawa). Okazało się, że dziwne odgłosy stukania i skrobania wydawał dorodny krab tęczowy.

Szopy odwiedziły kolejne podwórko. Gdzie tym razem powędrowały?

Szopy odwiedziły kolejne podwórko. Tym razem w woj. podkarpackim w osadzie leśnej w Trójcy, która położona jest w gminie Ustrzyki Dolne. Zdjęcie...

zobacz więcej

Mieszkanka Pragi-Południe zaniepokojona dziwnymi odgłosami stukania i skrobania wydobywającymi się ze ściany wezwała na pomoc strażników miejskich. Przybyły na miejsce patrol Ekopatrolu najpierw dokładnie nasłuchiwał, skąd dobiegają podejrzane odgłosy. „Ustali, że dźwięki dochodzą z miejsca, w którym znajduje się pion kanalizacyjny. Strażniczka powoli otworzyła małe drzwiczki z dostępem do wodomierzy i… tajemnica została rozwiązana” – przekazała Straż Miejska w komunikacie. Okazało się w pionie kanalizacyjnym siedział dorodny krab.

Skorupiak został bezpiecznie odłowiony i przetransportowany do Centrum CITES na terenie warszawskiego ZOO. – Specjaliści potwierdzili, że jest to krab tęczowy, często spotykany w hodowlach. I prawdopodobnie właśnie z takiej hodowli uciekł – zaznaczył Jerzy Jabraszko z biura prasowego Straży Miejskiej.

Krab tęczowy (Cardisoma armatum lub Cardiosoma armatum, inna nazwa: krab trójkolorowy) – zamieszkuje północno-zachodnią, nadmorską cześć Ameryki Południowej (Brazylia, Surinam, Gujana, Wenezuela) oraz Morze Karaibskie z występującymi na nim wyspami i podzwrotnikowe regiony Oceanu Atlantyckiego. Krab zaliczany jest do drapieżników, chociaż dla ludzi nie stanowi żadnego niebezpieczeństwa. W warunkach domowych żyje do 6 lat, w naturalnym środowisku nawet do 10 lat. Co ciekawe, w ciągu życia wymienia swój pancerz do 20 razy i za każdym razem osiąga większe rozmiary ciała.

Czytaj także: Kobra oplotła szyję dziecka. Po 2 godzinach zjawił się... zaklinacz węży [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej