RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Ściął piłą przydrożny krzyż w Zielonej Górze. Policja szuka sprawcy [WIDEO]

Policjanci z Zielonej Góry prowadzą dochodzenie dotyczące dewastacji drewnianego krzyża os. Zastalowskim w tym mieście. Nieznany sprawca obciął go piłą. Policja prosi o kontakt osoby mogące pomóc w ustaleniu osoby odpowiedzialnej za ten czyn – poinformował rzecznik lubuskiej policji Marcin Maludy. Nagranie pokazujące całe zdarzenie pojawiło się na jednej ze stron na Facebooku.

Cmentarz zdewastowany, krzyże wyrzucone na ulicę

W nocy z piątku na sobotę zdewastowano cmentarz w miejscowości Lubomia (woj. śląskie) – informuje regionalny portal nowiny.pl. Krzyże zostały...

zobacz więcej

Postępowanie w tej sprawie jest prowadzone z art. 196 Kodeksu karnego mówiącego o odpowiedzialności za obrazę uczuć religijnych. Zgodnie z nim sprawcy tego przestępstwa grozi nawet do dwóch lat więzienia.

Ścięty przydrożny krzyż przy ul. Spawaczy zauważyli mieszkańcy osiedla Zastalowskiego w poniedziałek po południu. Powiadomili o tym swoją parafię. Sprawa została również zgłoszona policji.

– Na miejscu policjanci pojawili się po kilkunastu minutach od zgłoszenia. Przeprowadzili oględziny, przesłuchali świadków i zabezpieczyli ślady. Analizie zostanie poddany zapis miejskiego monitoringu – powiedział Maludy.

Osoby mogące mieć informacje dot. uszkodzenia drewnianego krzyża proszone są o kontakt z Komendą Miejską Policji w Zielonej Górze pod numerami telefonów: 47 795 21 50, 47 795 24 11 lub z najbliższą jednostką policji. Do zdarzenia najprawdopodobniej doszło w poniedziałek między godz. 14 a 16 – przekazała policja.

Nagranie, na którym widać mężczyznę ścinającego piłą krzyż, zostało opublikowane w mediach społecznościowych. Można je zobaczyć TUTAJ Rzecznik Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze ks. Andrzej Sapieha poproszony przez „Gazetę Lubuską” o komentarz do tej sprawy powiedział: „Nie znam motywów, jakimi kierował się sprawca. Nie wiem więc, czy mamy do czynienia jedynie z aktem wandalizmu, czy też celowo zaatakowano przedmiot czci religijnej. Tak czy inaczej, zniszczenie krzyża to zdarzenie bardzo przykre i bolesne dla ludzi wierzących”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej