RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Patryk Jaki w PE: Nie podoba wam się polski rząd. Chcecie przywrócić marionetki

Zdecydowane słowa europosła PiS (fot. Forum/Aleksiej Witwicki)
Zdecydowane słowa europosła PiS (fot. Forum/Aleksiej Witwicki)

Nie podoba wam się polski rząd. Chcecie przywrócić te marionetki, które zgadzają się na wszystko, co mówicie, ale mój kraj jest niezależny. I tylko Polacy mogą zdecydować, kto będzie rządził – mówił w Parlamencie Europejskim europoseł PiS Patryk Jaki.

Słowacki europoseł: Polska nie może sobie pozwolić na takie działania jak Niemcy

Polska jest suwerennym państwem narodowym, Polska jest i będzie w Europie, jestem Polakiem – mówił podczas debaty w Parlamencie Europejskim...

zobacz więcej

We wtorek w Parlamencie Europejskim odbywa się debata zainicjowana po wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nadrzędności konstytucji nad prawem unijnym. Bierze w niej udział m.in. premier Mateusz Morawiecki.

Podczas debaty głos zabrał m.in. europoseł Patryk Jaki. Zwracał uwagę, że „utrzymywanie praworządności jest ważne, ale ważniejsza jest równość”.

Eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości wyliczał przy tym wyroki sądów konstytucyjnych poszczególnych państw Unii Europejskiej. – Spójrzmy na wyroki niemieckie z lat 2010, 2019, 2020; „konstytucja jest nadrzędna wobec prawa unijnego”. Wyrok francuski z 2021 r., to samo. Hiszpania, 2020 r. – konstytucja nad prawem unijnym. Nawet Rumunia w 2021 r., taka sama decyzja – przekazał.

Jak mówił, teraz w Polsce jest dokładnie tak samo. – Ale tylko Polska nie może tak zrobić, bo nie podoba wam się ten rząd. Chcecie przywrócić te marionetki, które zgadzają się na wszystko, co mówicie, ale mój kraj jest niezależny. I tylko Polacy mogą zdecydować, kto będzie rządził – wskazywał.

Na koniec zacytował też Jean-Jacquesa Rousseau. – Gdy Polska została zaatakowana z każdej strony, mówił do Polaków: „Nie idźcie ślepo za Europą, bo na końcu tej ścieżki są tylko pieniądze. Kochajcie wolność, bo jej zawsze broniliście” – mówił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej