RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Słowacki europoseł: Polska nie może sobie pozwolić na takie działania jak Niemcy

Miroslav Radačovský (fot. Parlament Europejski)
Miroslav Radačovský (fot. Parlament Europejski)

Polska jest suwerennym państwem narodowym, Polska jest i będzie w Europie, jestem Polakiem – mówił podczas debaty w Parlamencie Europejskim Miroslav Radačovský, europoseł niezrzeszony ze Słowacji.

Europoseł z Francji: Postępowanie instytucji UE wobec Polski przypomina proces stalinowski

– Polski Trybunał Konstytucyjny pokazał wreszcie, gdzie jest miejsce Unii Europejskiej. Wspólnota składa się z krajów suwerennych, które mogą...

zobacz więcej

We wtorek w Parlamencie Europejskim odbywa się debata zainicjowana po wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nadrzędności konstytucji nad prawem unijnym. Bierze w niej udział m.in. premier Mateusz Morawiecki.

Podczas debaty głos zabrał m.in. słowacki europoseł Miroslav Radačovský. Polityk dziwił się, że „co miesiąc słyszymy tylko o Polsce, Polsce, Polsce”. – To jest ten sam temat przez cały czas. Tak naprawdę, co Polska państwu zrobiła? – pytał.

Jak mówił, kiedy czyta wyrok niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego i wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego „z punktu widzenia prawnego nie ma tu problemu”.

– Ale wydaje się, że Polska nie może sobie pozwolić na takie same działania jak Niemcy, w każdym razie jej TK – komentował Radačovský.

– To nie jest problem prawny: to jest problem nadrzędności prawa unijnego nad krajowym; tu potrzeba dialogu. Nie ma innej drogi, bo inaczej będziemy mieli równoległe unie europejskie, a Ursula von der Leyen stanie się królową. Wtedy będziemy mieli elity polityczne, które będą decydować o kwestiach państw członkowskich – zaznaczał deputowany ze Słowacji.

Na koniec zaczął mówić po polsku. – Polska jest suwerennym państwem narodowym, Polska jest i będzie w Europie, jestem Polakiem – zakończył.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej