RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Niemcy dziękują Tuskowi za protesty w Warszawie. „Nawoływał do demonstracji”

Szef Europejskiej Partii Ludowej Manfred Weber (fot. EPA/VIGINIA MAYO /PAP/EPA)
Szef Europejskiej Partii Ludowej Manfred Weber (fot. EPA/VIGINIA MAYO /PAP/EPA)

Podczas debaty w Parlamencie Europejskim szef Europejskiej Partii Ludowej Manfred Weber dziękował Donaldowi Tuskowi za organizację demonstracji podważających wyrok polskiego TK. – Jesteśmy wdzięczni i zadowoleni, że w takiej Europie żyjemy – oświadczył niemiecki polityk.

Premier zacytował orzeczenia, które wstrząsnęły europosłami. To wyroki z Niemiec i Francji

Mateusz Morawiecki zabrał głos podczas debaty w Parlamencie Europejskim. W czasie swojego przemówienia zacytował wyroki sądów, które uznały, że...

zobacz więcej

– Chcę podziękować wielu Polkom i Polakom, którzy wyszli na ulice i pokazali, że jest inna Polska. Setki tysięcy pokazały swoje twarze na ulicach Warszawy i nie tylko. Chcę podziękować Donaldowi Tuskowi za to, że nawoływał do tych demonstracji. To byli prawdziwi patrioci pod dumną polską flagą, ale również z barwami europejskimi. Patriota nie musi być nacjonalistą. Jest przekonanym Europejczykiem, jeśli jest patriotą – mówił szef frakcji EPL Manfred Weber.

Zobacz także:   Ziobro: Destabilizująca rola UE w obszarze polskiego sądownictwa powinna się zakończyć

– Wyjaśnijmy sobie jedną rzecz: dziś nie mówimy o Polsce. Polska jako kraj, obywatelki i obywatele tego kraju wywalczyli sobie wolność. Jan Paweł II otworzył drzwi do wolności Europy, a sukces gospodarczy ostatnich 30 lat to coś, co naprawdę zapiera dech. Polacy są równouprawnionym, dumnym krajem w rodzinie krajów europejskich. Jesteśmy wdzięczni i zadowoleni, że w takiej Europie żyjemy. Nie chodzi o Polskę. Chodzi o polską politykę. O polski rząd. O tym debatujemy – przekonywał niemiecki polityk.

Europoseł z Francji: Postępowanie instytucji UE wobec Polski przypomina proces stalinowski

– Polski Trybunał Konstytucyjny pokazał wreszcie, gdzie jest miejsce Unii Europejskiej. Wspólnota składa się z krajów suwerennych, które mogą...

zobacz więcej

– Ale w tej wspólnocie zobowiązaliśmy się do tego, że mamy pewien regulamin. Wspólne reguły, które respektujemy. Konstytucje krajów członkowskich są fundamentalne, ale regulamin tej wspólnoty jest ważniejszy. Uzasadnię to: mój kraj, Republika Federalna Niemiec, zgodziła się na traktat z Maastricht i musiała zmienić brzmienie ustawy zasadniczej, żeby była kompatybilna z nowymi regułami – stwierdził Manfred Weber.

– A teraz kraje, które chcą wstąpić do UE, np. Północna Macedonia, muszą zmieniać swoje prawo, by móc spełnić warunki akcesyjne. Tak było i tak jest. Konstytucje decydują, co dzieje się w poszczególnych krajach, ale dla wspólnoty najważniejsze jest prawo wspólnotowe – tłumaczył.

Zobacz także:   Szefowa KE: Mamy ogromne obawy po wyroku polskiego TK

Zwracając się do obecnego na sali obrad premiera RP Mateusza Morawieckiego przyznał, że tzw. polexit nie jest celem polskiego rządu.

– Ale kto kwestionuje prymat prawa europejskiego, wyroki TSUE, kto kwestionuje niezawisłość wymiaru sprawiedliwości – de facto występuje ze Wspólnoty. Donald Tusk ma rację: jeśli nie nastąpi rewizja tego wyroku, będziemy blisko polexitu. Polacy to odczuwają i temu trzeba zapobiec – skonkludował Manfred Weber.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej