RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Szefowa KE o nadrzędności prawa Unii. Legutko: Skąd pani to wzięła?

– Nie boimy się europejskiego prawa. Boimy się europejskiego bezprawia większości, nadużywania władzy, własnych interpretacji traktatów – mówił w Parlamencie Europejskim europoseł PiS Ryszard Legutko. Zaznaczał, że chociaż rządy państw ciągle się zmieniają, to w Brukseli od lat rządzi ta sama lewicowa koalicja. Jak ocenił, dołączyła do nich Platforma Obywatelska, a to powoduje szereg problemów dla Polski.

Niemcy dziękują Tuskowi za protesty w Warszawie. „Nawoływał do demonstracji”

Podczas debaty w Parlamencie Europejskim szef Europejskiej Partii Ludowej Manfred Weber dziękował Donaldowi Tuskowi za organizację demonstracji...

zobacz więcej

W Parlamencie Europejskim odbywa się debata zainicjowana po wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nadrzędności konstytucji nad prawem unijnym. Bierze w niej udział m.in. premier Mateusz Morawiecki.

Legutko zwrócił się do polskiego premiera mówiąc, że znalazł się „w szczególnym miejscu”.

Zobacz także:   Prezes niemieckiego TK chce „niezależnych sądów” w Polsce. Był politykiem CDU

Parlament Europejski jest instytucją, która jest rządzona przez tę samą koalicję polityczną od zarania dziejów, co jest dość niezwykłe w państwach członkowskich – stwierdził.

– Ta koalicja jest zdecydowanie lewicowa. EPL i Donald Tusk idą w tym kierunku. Stają się oni coraz bardziej radykalni. Starają się narzucić te lewicowe poglądy całemu światu. Ostatnio również amerykańskiemu stanowi Teksas – mówił europoseł PiS.

Premier zacytował orzeczenia, które wstrząsnęły europosłami. To wyroki z Niemiec i Francji

Mateusz Morawiecki zabrał głos podczas debaty w Parlamencie Europejskim. W czasie swojego przemówienia zacytował wyroki sądów, które uznały, że...

zobacz więcej

Legutko o UE: Tyrania większości


– Nie ma tu zrozumienia dla sprzeciwu i te sprzeciwiające się grupy ogranicza się, nie współpracując z nimi w ramach tzw. kordonu sanitarnego – mówił Legutko.

Zobacz także:  Szefowa KE: Mamy ogromne obawy po wyroku polskiego TK

– Kiedy zwróci pan na to uwagę, będzie pan rozumiał, dlaczego ten Parlament prowadzi zimną wojnę, stara się zdestabilizować rządy konserwatywne w Europie, dlaczego dla osiągnięcia tego celu narusza podstawowe zasady traktatów i tworzy ad hoc zasady, których tam nie ma – powiedział Legutko.

Ponadto zarzucił, że ignorowane są zasady pomocniczości i proporcjonalności, które są zapisane w art. 5 Traktatu o Unii Europejskiej.

Europoseł z Francji: Postępowanie instytucji UE wobec Polski przypomina proces stalinowski

– Polski Trybunał Konstytucyjny pokazał wreszcie, gdzie jest miejsce Unii Europejskiej. Wspólnota składa się z krajów suwerennych, które mogą...

zobacz więcej

Skąd Komisja wzięła zasadę o „nadrzędności prawa unijnego”?


– Pozbywszy się podstawowych zasad traktatów, tworzą oni własne zasady, które nie istnieją w traktatach i nie mogą tam istnieć – mówił Legutko.

Pierwszy produkt tego geniuszu pochodził ze strony Komisji. To były ramy praworządności i później zasada warunkowości z Parlamentu, co jest czymś oburzającym. To jest potwór prawny i moralny – powiedział europoseł PiS.

Zobacz także:   Ziobro: Destabilizująca rola UE w obszarze polskiego sądownictwa powinna się zakończyć

– Najnowszy pomysł to nadrzędność prawa unijnego. W wielu wypowiedziach publicznych ten zwrot ginął w typowym unijnym żargonie – mówił Legutko i pytał przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę Von der Leyen, skąd to wzięto, skoro nie z traktatów, i co to oznacza.

Zwracając się do Von der Leyen, Legutko powiedział: „Pani przewodnicząca, nie boimy się europejskiego prawa. Boimy się europejskiego bezprawia większości, nadużywania władzy, własnych interpretacji traktatów”.

– Niezależnie od tego, co myśli Parlament i Komisja, wcale nie jest tak, że ten, kto jest silniejszy, może decydować o wszystkim – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej