RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Premier zacytował orzeczenia, które wstrząsnęły europosłami. To wyroki z Niemiec i Francji

Mateusz Morawiecki zabrał głos podczas debaty w Parlamencie Europejskim. W czasie swojego przemówienia zacytował wyroki sądów, które uznały, że prawo krajowe jest nadrzędne wobec prawa unijnego. Na koniec zaznaczył, że nie są to wcale fragmenty ostatniego orzeczenia polskiego TK. – Te decyzje dotyczą francuskiej Rady Konstytucyjnej, duńskiego Sądu Najwyższego i niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego – zaznaczył.

Debata w PE. Morawiecki: Tu jest nasze miejsce i nigdzie się stąd nie wybieramy

Integracja europejska to dla nas wybór cywilizacyjny i strategiczny. Tu jesteśmy, tu jest nasze miejsce i nigdzie się stąd nie wybieramy –...

zobacz więcej

– Nie możemy milczeć, gdy nasz kraj jest atakowany w sposób niesprawiedliwy – powiedział Mateusz Morawiecki w Parlamencie Europejskim, gdzie zorganizowano we wtorek debatę o praworządności w Polsce.

Jednym z najmocniejszych punktów wystąpienia premiera był ten, gdy zacytował opinie prawne o nadrzędności prawa krajowego. To ważne, bo zdaniem Brukseli prawo unijne ma pierwszeństwo przed przepisami poszczególnych państw.

„W krajowym porządku prawnym prymat prawa Unii nie ma zastosowania do przepisów konstytucji. To konstytucja usytuowana jest na szczycie wewnętrznego systemu prawnego” – zacytował jednak Morawiecki i kontynuował.

Zobacz także ->  Szefowa KE: Mamy ogromne obawy po wyroku polskiego TK

„Zasada pierwszeństwa prawa wspólnotowego nie może podważać w krajowym porządku prawnym najwyższej mocy konstytucji”.

„Trybunał Konstytucyjny może określić, czy działania instytucji Unii naruszają zasadę przyznania, gdy instytucje przekroczyły zakres swoich kompetencji”.

„Konstytucja zakazuje przekazywania kompetencji w takim zakresie, który oznaczałby, że państwo nie może być uznawane za kraj suwerenny”.

– Widzę na państwa twarzach poruszenie – przyznał Morawiecki. – Rozumiem, że państwo się z tym częściowo nie zgadzają, ale nie rozumiem dlaczego. Bo te cytaty dotyczą decyzji francuskiej Rady Konstytucyjnej, duńskiego Sądu Najwyższego, niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. Pominąłem cytatu z włoskiego i hiszpańskiego sądu, a cytaty z polskiego Trybunału dotyczą roku 2005 i 2010, a więc już po tym, gdy Polska została członkiem Unii Europejskiej. Ta doktryna, której dziś bronimy, jest udokumentowana od lat – wskazał.

Zobacz także ->  Ziobro: Destabilizująca rola UE w obszarze polskiego sądownictwa powinna się zakończyć

– Warto też zacytować słowa prezesa TK Marka Safjana, który dziś jest sędzią TSUE: „Na gruncie obowiązującej konstytucji nie ma podstaw dla tezy o nadrzędności prawa wspólnotowego w stosunku do całości porządku krajowego łącznie z normami konstytucyjnymi. Zgodnie z brzmieniem samej konstytucji, jest ona najwyższym prawem RP” – zacytował.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej