RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

11 lat temu Cyba zabił Marka Rosiaka. To był mord polityczny

11. rocznica zabójstwa, które wstrząsnęło Polską (fot.  PAP/Rafał Goły)
11. rocznica zabójstwa, które wstrząsnęło Polską (fot. PAP/Rafał Goły)

11 lat temu w Łodzi Ryszard Cyba wtargnął do siedziby PiS i zastrzelił Marka Rosiaka – działacza partii i asystenta europosła Janusza Wojciechowskiego oraz ranił nożem Pawła Kowalskiego – asystenta posła Jarosława Jagiełły. Za zbrodnię Cyba został skazany na dożywotnie więzienie.

Atak na biuro PiS w Krakowie. Sprawca został zatrzymany

Małopolskie biuro Prawa i Sprawiedliwości w Krakowie zostało zdewastowane przez nieznanego mężczyznę. „Co będzie następne? Nóż?” – pyta...

zobacz więcej

Marek Rosiak został zastrzelony w październiku 2010 r. w łódzkiej siedzibie PiS przez Ryszarda Cybę. 62-letni wówczas Cyba po wtargnięciu do biura z bronią w ręku kilkakrotnie strzelił do znajdujących się w jednym z pokoi działaczy PiS: Marka Rosiaka oraz Pawła Kowalskiego.

Rosiak został trafiony pięciokrotnie, m.in. w klatkę piersiową; zginął na miejscu. Sprawca został zatrzymany.

W grudniu 2011 r. łódzki sąd okręgowy skazał Ryszarda Cybę na karę dożywotniego więzienia. Uznał, że działał on z motywacji zasługującej na szczególne potępienie i kierował się motywami politycznymi; wyrok utrzymał sąd apelacyjny.

Z wyjaśnień zabójcy przed sądem wynika, że od 2007 r. zaczął zastanawiać się nad wyeliminowaniem z życia polityków różnych ugrupowań partyjnych. W 2010 r. postanowił, że dokona zamachu na prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Miał plan dokonania zamachu na terenie Warszawy, ale nie udało mu się to z powodu środków bezpieczeństwa. Nie mogąc zrealizować pierwotnego planu, postanowił dokonać zamachu na inne osoby związane z PiS.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej