RAPORT

Pogarda

Debata w PE z udziałem premiera Morawieckiego [TRANSMISJA]

Premier podkreślał już wielokrotnie, że tzw. polexit to fake news (fot. Krystian Maj/KPRM)
Premier podkreślał już wielokrotnie, że tzw. polexit to fake news (fot. Krystian Maj/KPRM)

Najnowsze

Popularne

Premier Mateusz Morawiecki bierze udział w debacie Parlamentu Europejskiego zainicjowanej po wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nadrzędności konstytucji nad prawem unijnym. Szef polskiego rządu wygłosi przemówienie. Swoje wystąpienie będzie miała również szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Wiceszef MSZ: Warto śledzić wystąpienie premiera w Strasburgu

Premier Mateusz Morawiecki w wystąpieniu w Parlamencie Europejskim mocno i dobitnie przedstawi nasze racje – powiedział w poniedziałek wiceszef MSZ...

zobacz więcej

TRANSMISJA NA ŻYWO Z DEBATY W PE.

W komunikacie z końca ubiegłego tygodnia służby prasowe PE podały, że europarlament ma „ponownie wezwać Komisję Europejską do szybkiego uruchomienia mechanizmu warunkowości w odniesieniu do budżetu UE i wszczęcia przeciwko rządowi w Warszawie postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego”. Rezolucja ma być jednak głosowana dopiero w czwartek.

Debata europosłów ma związek z wydaniem przez Trybunał Konstytucyjnego 7 października wyroku w sprawie wyższości konstytucji nad prawem unijnym. TK po rozpoznaniu wniosku premiera Morawieckiego uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z Konstytucją RP.

Za niezgodny z konstytucją TK uznał także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.

Ziobro: Destabilizująca rola UE w obszarze polskiego sądownictwa powinna się zakończyć

Myślę, że teraz czas już dojrzał do tego, byśmy nie oglądali się na Unię Europejską, tylko realizowali w ramach naszej konstytucji reformę...

zobacz więcej

Przedstawiciele rządu odpierali w ostatnich dniach krytykę zarówno polskiej opozycji, jak i przedstawicieli niektórych państw członkowskich i instytucji unijnych, zapewniając, że miejsce Polski jest w UE. Ministrowie wielokrotnie powoływali się przy tym na wyroki odpowiedników instytucjonalnych w innych krajach członkowskich, w tym we Francji, Niemczech czy Hiszpanii w podobnych kwestiach.

Premier Morawiecki, który kilkukrotnie zabierał głos w sprawie samego wyroku TK i wtorkowej debaty, przekonywał, że polexit to fake news, wymyślony na użytek krajowego sporu politycznego przez specjalistów od wizerunku PO i lidera ugrupowania Donalda Tuska.

W skierowanym w poniedziałek liście do unijnych przywódców premier zapewnił, że Polska pozostaje lojalnym członkiem UE i ocenił, że Wspólnocie zagraża niebezpieczeństwo stopniowego przeobrażania się Unii w podmiot nie stanowiący już „sojuszu wolnych, równych i suwerennych państw”. Szef polskiego rządu zapewnił, że Polska przestrzega prawa traktatowego i uznaje prymat prawa UE nad krajowymi ustawami.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej