RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Dziś rocznica śmierci bł. ks. Popiełuszki. „Jego męczeństwo zmieniło losy Polski”

Dziś mija 37. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki (fot.  PAP/Wojciech Kryński)
Dziś mija 37. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki (fot. PAP/Wojciech Kryński)

Rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki przypomina, że to męczeństwo zmieniło losy Polski, a w reżyserowanym przez władze procesie sąd zajął się wyłącznie bezpośrednimi sprawcami zbrodni – podkreślił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

50 lat temu zniesiono segregację rasową w USA, ale rasizm wciąż problemem

Pół wieku temu w USA przyjęto ustawę o prawach obywatelskich, będącą kamieniem milowym w walce o równouprawnienie czarnoskórych. Dopiero 100 lat po...

zobacz więcej

„Rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana »S«, zamęczonego przez komunistycznych oprawców w 1984 r., przypomina, że to męczeństwo zmieniło losy Polski, a w reżyserowanym przez władze procesie sąd zajął się wyłącznie bezpośrednimi sprawcami zbrodni” – napisał Ziobro na Twitterze.

37 lat temu w pobliżu wioski Górsk koło Torunia funkcjonariusze IV Departamentu MSW, zajmującego się zwalczaniem Kościoła katolickiego, uprowadzili, a następnie zamordowali ks. Jerzego Popiełuszkę, duszpasterza ludzi pracy, kapelana Solidarności, organizatora mszy za ojczyznę odprawianych w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w Warszawie.

Od 1984 r. grób męczennika odwiedziło ponad 23 mln wiernych, w tym kardynałowie, biskupi, prezydenci i przedstawiciele świata kultury. Papież Benedykt XVI 6 czerwca 2010 r. zaliczył ks. Jerzego Popiełuszkę do grona błogosławionych, a papież Franciszek w 2014 r. ustanowił go patronem Solidarności.

Proces kanonizacyjny został otwarty 20 września 2014 r. w diecezji Créteil we Francji. Powodem był domniemany cud za wstawiennictwem bł. ks. Popiełuszki. Chodzi o uzdrowienie mężczyzny doświadczonego chorobą nowotworową. Proces na etapie diecezjalnym w Créteil zakończył się we wrześniu 2015 r. Dokumenty zostały przekazane do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej