RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Korea Północna znów strzela. Piąta próba od września

Reżim Kim Dzong Una stawia na zbrojenia (fot. PAP/EPA/KCNA)
Reżim Kim Dzong Una stawia na zbrojenia (fot. PAP/EPA/KCNA)

Korea Północna przeprowadziła test pocisku balistycznego – poinformowała armia Korei Południowej. Premier Japonii Fumio Kishida mówi o dwóch rakietach, wystrzelonych przez Pjongjang.

Amerykanie o chińskich rakietach. „Nie wiemy, jak się bronić przed taką technologią”

Chińskie testy rakietowe z użyciem hipersonicznego pocisku budzą obawy USA – oświadczył Robert Wood, ambasador Stanów Zjednoczonych przy...

zobacz więcej

– Dzisiaj Korea Północna wystrzeliła dwa pociski balistyczne – powiedział japoński premier – To bardzo niefortunne, że Korea Północna kontynuuje od zeszłego miesiąca wystrzeliwanie rakiet – ocenił.

Według południowokoreańskich służb wywiadowczych, pocisk został wystrzelony z miasta portowego Sinpo na wschodzie kraju, gdzie znajduje się duża stocznia, a zdjęcia satelitarne wykazały obecność tam okrętów podwodnych.

Reżim Kim Dzong Una się zbroi


Eksperci przypominają, że Pjongjang pracuje obecnie nad możliwością wystrzelenia pocisku balistycznego z okrętu podwodnego, ale we wtorek prawdopodobnie został on wystrzelony z zanurzonej platformy. Według władz Japonii rakieta wpadła do morza i nie wyrządziła żadnych szkód.

Wtorkowy test rakietowy zbiegł się w czasie ze spotkaniem w Waszyngtonie amerykańskiego specjalnego wysłannika do spraw Korei Płn. Sung Kima z jego południowokoreańskim odpowiednikiem Noh Kyu-dukiem, na którym wezwano do rozmów z Pjongjangiem. – Będziemy kontynuować drogę dyplomatyczną z Koreą Północną, aby poczynić namacalne postępy, które poprawią bezpieczeństwo Stanów Zjednoczonych i naszych sojuszników – powiedział Sung Kim. – Nie mamy wrogich zamiarów wobec Korei Północnej – zapewnił.

Była to piąta próba rakietowa reżimu Kim Dzong Una od początku września. Pjongjang testował między innymi pocisk dalekiego zasięgu, rakietę wystrzeloną z platformy kolejowej oraz pocisk, reklamowany jako hipersoniczny.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej