RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Przewodniczący „S”: Przedsiębiorcy traktują pracowników jak przedmioty [WIDEO]

– Przedsiębiorcy traktują pracowników, jak przedmioty udając, że dany sklep jest paczkomatem – mówił w TVP3 Szczecin przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda. Proceder omijania zakazu handlu w niedzielę ma wkrótce zostać zablokowany. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w tej sprawie.

„Firma stanęła na krawędzi bankructwa”. Prezydent odwiedził zakład w Gnieźnie

Polanex to przykład, jak pomoc państwa może uratować firmę stojącą na krawędzi bankructwa – mówił w poniedziałek w Gnieźnie (Wielkopolskie)...

zobacz więcej

W Prenzlau, mieście leżącym zaledwie 50 km od Szczecina, podobnie jak w całych Niemczech obowiązuje całkowity zakaz handlu w niedzielę i święta – wskazuje TVP3 Szczecin. Otwarte są jedynie stacje paliw i niewielkie sklepiki na dworcach kolejowych.

Podobnie jest też w Austrii, Norwegii i Szwajcarii. Na Węgrzech w dni wolne od pracy otwierają się jedynie sklepy rodzinne. We Francji nie mogą działać hipermarkety.

Od trzech lat podobne przepisy obowiązują w Polsce. Mimo zakazu część sklepów jest otwarta również w niedzielę. To przez lukę, która zezwala w niedzielę działać m.in. placówkom pocztowym. Obchodzeniu przepisów ostro sprzeciwia się Solidarność. Przewodniczący związku podkreśla, że właściciele marketów kierują się jedynie chęcią zysku i brakuje im empatii.

Społeczna odpowiedzialność biznesu


Brakuje w tym społecznej odpowiedzialności biznesu przedsiębiorcom, bo traktują pracowników jak przedmioty, udając, że dany sklep jest paczkomatem i tak dalej – powiedział Duda.

Ustawa zakazująca handlu w niedzielę została uchwalona na wniosek projektu obywatelskiego, pod którym podpisało się ponad 600 tys. osób. Zmiany współtworzyła Solidarność.

– Jestem zwolennikiem, żeby zakazać handlu we wszystkie niedziele i będzie święty spokój. Nie będzie wyłomów, nie będzie placówek pocztowych i tego rodzaju kombinowania – podkreślił Mieczysław Jurek, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności. – Apelujemy do rządzących, aby uszczelnić na tyle ustawy, żeby nie było mowy o obejściu przez wszelkiego rodzaju cwaniaków i kombinatorów – podkreślił Jurek.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Znowelizowana ustawa, którą przygotował rząd Zjednoczonej Prawicy, ma zakończyć ten proceder. Sklep będzie musiał wykazać, że dochody z działalności pocztowej wynoszą co najmniej 40 proc. zysków, co w praktyce jest nierealne.

– Z tego miejsca apeluję do przedsiębiorców – nie ścigajcie się na waszą pomysłowość, bo jeśli jest prawo, to trzeba go przestrzegać, a nie omijać – wezwał Duda. Szczególnie w omijaniu prawa ścigają się duże sieci handlowe z zagranicznym kapitałem.

Nowe przepisy miałyby zacząć obowiązywać od przyszłego roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej