RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Emeryci oddali na aukcję obtłuczone ozdoby ogrodowe. Okazały się być skarbem

Sfinksy kupione za 300 funtów były warte majątek (fot. Mander Auctioneers/mat.pras.)
Sfinksy kupione za 300 funtów były warte majątek (fot. Mander Auctioneers/mat.pras.)

Para zaniedbanych, kamiennych Sfinksów trafiła na licytację w niewielkim angielskim domu aukcyjnym. Wartość obu wstępnie oszacowano na 300-500 funtów (około 1600-2700 zł). Niespodziewanie „ozdoby” zostały sprzedane aż za 195 tys. funtów (czyli blisko 1,06 mln zł).

Bursztyn gigant trafi do gdańskiego muzeum, a potem może Księgi Rekordów Guinnessa

Waży 68 kilogramów i pochodzi z Indonezji. Można go oglądać w Muzeum Gdańska, bo jest wypożyczony od Amerykanów, ale już niedługo będzie własnością...

zobacz więcej

Jak podały brytyjskie media, w tym BBC, ITV oraz lokalny portal Suffolk.com, małżeństwo emerytów z miejscowości Clare nieopodal Sudbury, kupiło parę Sfinksów (około metrowej długości każdy) 15 lat temu za 300 funtów – na wyprzedaży sprzętów z wiejskiej posiadłości we wschodniej Anglii.

Ustawili je na domowym patio, obok innych mebli i figur ogrodowych. Teraz, zamierzając przeprowadzić się do nowego lokum, rozważali wyrzucenie kamiennych posągów na śmietnik. Sfinksy są bowiem w kiepskim stanie. Jednemu z nich małżonkowie uzupełnili wcześniej ubytki betonową zaprawą...

W końcu oddali je na licytację. Ta zaczęła się od 200 funtów, bo Mander Auctioneers, firma z Suffolk, która zorganizowała sprzedaż, opisała rzeźby jako „parę XIX-wiecznych figur ogrodowych wyrzeźbionych w kamieniu”. Prawdopodobnie w trakcie oglądania obiektów przed aukcją potencjalni nabywcy zorientowali się, że to autentyczne starożytne egipskie artefakty. Dlatego zaczęli mocno podbijać cenę. Najwyższą, 195 tys. funtów, zapłaciła nieujawniona międzynarodowa galeria sztuki.

– Było pewne zainteresowanie, ale tak naprawdę nie mieliśmy informacji o ich rzeczywistej wartości, dopóki nie rozpoczęła się aukcja – przyznał cytowany przez Suffolk.com licytator James Mander. Jak podała telewizja ITV, sprzedane Sfinksy mogły powstać nawet 5 tys. lat temu.

Sfinks to mityczne stworzenie o ciele lwa, skrzydła drapieżnego ptaka i na ogół ludzkiej głowie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej