RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Starcia w Libanie. Szef Hezbollahu: To nowa faza w wewnętrznej polityce

Przywódca Hezbollahu szejk Hasan Nasrallah (fot. EPA/AL-MANAR TV HANDOUT)
Przywódca Hezbollahu szejk Hasan Nasrallah (fot. EPA/AL-MANAR TV HANDOUT)

Najnowsze

Popularne

Przywódca libańskiego radykalnego ugrupowania szyickiego Hezbollah szejk Hasan Nasrallah powiedział, że czwartkowe zamieszki w Bejrucie były bardzo poważnym wydarzeniem i wyznaczyły nową fazę w polityce wewnętrznej kraju.

Syria: Izrael zbombardował instalacje wykorzystywane przez irańskie jednostki specjalne

Izrael zbombardował cele na terenie Syrii, zabijając jednego żołnierza i raniąc trzech innych. Poinformowała o tym syryjska telewizja państwowa.

zobacz więcej

Nasrallah powtórzył swe oskarżenia, że za krwawe zamieszki w stolicy Libanu odpowiedzialna jest chrześcijańska partia Siły Libańskie (LF) z Samirem Geageą na czele. Wyraził nadzieję, że ci, którzy doprowadzili do starć, będą postawieni w stan oskarżenia.

Ugrupowanie Siły Libańskie, mające bliskie związki z Arabią Saudyjską, odrzuciło te zarzuty.

Nasrallah: Hezbollah nie jest wrogiem chrześcijan


Nasrallah powiedział też, że Hezbollah nie jest wrogiem libańskich chrześcijan. – Największym zagrożeniem dla obecności chrześcijan w Libanie są Siły Libańskie i ich przywódca – podkreślił szejk w wystąpieniu telewizyjnym.

Zapewnił, że Hezbollah nigdy wcześniej nie był tak silny jak obecnie i dysponuje „100 tysiącami uzbrojonych i wyszkolonych bojowników”. Dodał, że ujawnia te liczby po raz pierwszy po ubiegłotygodniowych wydarzeniach w Bejrucie. – Radzę Siłom Libańskim i ich szefowi, aby całkowicie zrezygnowali z idei wojny domowej i wewnętrznych walk – powiedział Nasrallah. – Wasze kalkulacje są błędne (...), region nigdy nie widział tak silnego Hezbollahu jak teraz – przekonywał.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
W wymianie ognia na granicy szyickiej i chrześcijańskiej części Bejrutu zginęło 14 października siedmiu szyitów, a kilkadziesiąt osób zostało rannych. Strzelanina wywiązała się bezpośrednio po wiecu, jaki odbył się przed położonym w chrześcijańskiej części miasta Pałacem Sprawiedliwości.

Proirański Hezbollah i sprzymierzony z nim ruch Amal twierdzą, że ich zwolennicy zostali zaatakowani przez strzelających z dachów snajperów chrześcijańskich z LF.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej