RAPORT

Wojna na Ukrainie

Morderstwo brytyjskiego posła. Izba Gmin złożyła hołd Amessowi

David Amess został zamordowany przez Brytyjczyka pochodzenia somalijskiego (fot. PAP/EPA/ANDY RAIN)
David Amess został zamordowany przez Brytyjczyka pochodzenia somalijskiego (fot. PAP/EPA/ANDY RAIN)

Brytyjscy posłowie oddali hołd koledze zamordowanemu w piątkowym ataku w Leigh-on-Sea. Posiedzenie było poświęcone wspomnieniom, zaś premier Boris Johnson ogłosił, że spełniło się polityczne marzenie Davida Amessa.

Brytyjska policja: Zabójstwo posła Davida Amessa to akt terroru

Metropolitan Police poinformowała, że morderstwo brytyjskiego lokalnego posła Davida Amessa w Essex zostało uznane za akt terrorystyczny. –...

zobacz więcej

To było popołudnie pełne emocji i wspomnień, ale politycy mówili też o swych obawach o bezpieczeństwo. I nienawiści, której ofiarą padają w mediach społecznościowych.

Hołd zmarłemu oddali premier i lider opozycji. – Sir Davida odebrano nam w haniebnym akcie przemocy, akcie uderzającym w istotę tego, co oznacza bycie posłem tej izby – mówił Johnson.

– Oczywiście, że to, co nas różni, jest ważne – o to chodzi w demokracji. Ale takie dni pokazują, że to, co nas łączy, jest o wiele ważniejsze – podkreślał Keir Starmer.

Aplauz posłów wywołała ogłoszona przez premiera wiadomość, że spełniło się wielkie polityczne marzenie Davida Amessa. Decyzją królowej Southend miejscowość, którą reprezentował, uzyska prawa miejskie.

W sprawie ataku policja aresztowała 25-letniego Brytyjczyka z korzeniami w Somalii. Nie ma jeszcze formalnych zarzutów. Scotland Yard traktuje tę sprawę jako terroryzm, prawdopodobnie o motywacjach islamistycznych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej