RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Zmarła ceniona śpiewaczka operowa. „Fenomen koloratury”

Edita Gruberova występowała na najważniejszych scenach (fot. PAP/EPA/ULI DECK)
Edita Gruberova występowała na najważniejszych scenach (fot. PAP/EPA/ULI DECK)

Zmarła słowacka śpiewaczka operowa Edita Gruberova, określana jako „primadonna assoluta, fenomen koloratury, królowa belcanta”. Informację o śmierci artystki podał Teatr Wielki-Opera Narodowa.

Nie żyje wschodząca gwiazda r’n’b. 22-latka zginęła w tragicznym wypadku

Emani 22, piosenkarka r’n’b, nie żyje. Artystka zmarła w „tragicznym wypadku” – potwierdza jej menedżer Fred Green. Producent muzyczny J Maine,...

zobacz więcej

Artystka urodziła się 23 grudnia 1946 roku w Bratysławie. Studiowała w wiedeńskim konserwatorium pod kierunkiem sopranistki Ruthilde Boesch. Jak przypomniał Teatr Wielki-Opera Narodowa na stronie internetowej, międzynarodowa kariera Gruberovej rozpoczęła się w Operze Wiedeńskiej, gdzie wykonała partię Zerbinetty w „Ariadnie na Naxos” pod dyrekcją Karla Böhma.

Publiczność na całym świecie doceniała jej kreacje, przede wszystkim takich ról, jak Zerbinetta, Konstancja, Donna Anna oraz Rozyna, Gilda, Violetta i Łucja, które kreowała na scenach najważniejszych teatrów operowych świata – La Scala, Covent Garden, a także Metropolitan Opera oraz oper w Monachium, Wiedniu, Hamburgu, Genewie, Zurychu, Florencji, Paryżu, Berlinie, Madrycie i Barcelonie.

Ze strony TW-ON dowiadujemy się również, że wiele teatrów operowych wystawiało ponadto rzadko grane tytuły właśnie ze względu na udział w nich Edity Gruberovej. „Są to: »Maria Stuart«, »Purytanie«, »Linda z Chamounix« i »Roberto Devereux« w Operze Wiedeńskiej, »Lunatyczka« w Genewie i Neapolu, »Capuleti i Montecchi« w Londynie, »Purytanie« w Metropolitan Opera i na Bregenzer Festspiele, »Roberto Devereux«, »Anna Bolena« i »Beatrice di Tenda« w Barcelonie, »Córka pułku«, »Linda z Chamounix«, »Roberto Devereux«, »Anna Bolena«, »Beatrice di Tenda« oraz »Lunatyczka« w Zurychu, »Anna Bolena« i »Purytanie« w Operze Bawarskiej w Monachium” – wskazano.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
W 2003 roku artystka odniosła sukces jako tytułowa Norma w operze Belliniego w Tokio, a w 2004 r. jako królowa Elżbieta w operze „Robert Devereux” Gaetano Donizettiego w operze w Monachium. Europejski debiut partii Normy miał natomiast miejsce w Baden-Baden. W 2005 r. „Norma” odnosiła sukcesy w Operze Wiedeńskiej, w styczniu kolejnego roku – w Operze w Monachium, natomiast w 2010 r. – na Festiwalu w Salzburgu.

Nie żyje Ruthie Tompson. Twórczyni kultowych filmów Disneya miała 111 lat

W niedzielę 10 października odeszła Ruthie Tompson, animatorka, która w 2000 roku mianowana została Legendą Disneya. Wyróżnienie to przyznawane...

zobacz więcej

Debiut w Barcelonie


W sezonie 2007/08 artystka zadebiutowała jako Lukrecja Borgia w Barcelonie, a w kolejnym sezonie – w Monachium. W 2013 r. odbył się jej debiut jako Adelajdy w „Nieznajomej” w Operze w Zurychu, wystawionej następnie w 2014 r. w Theater an der Wien.

Artystka była regularnym gościem na festiwalach operowych w Monachium i Salzburgu, brała także udział w kilku filmowych adaptacjach oper – „Hansel und Gretel”, „Rigoletto”, „Arabella”, „Cosi fan tutte” oraz „Ariadna na Naxos”. „Występowała pod dyrekcją najwybitniejszych mistrzów batuty” – napisano.

Nagrywała dla Deutsche Grammophon, wytwórni Philips, dla Teldec dla EMI oraz Dekki. Z wytwórnią Naghtingale Classics podpisała kontrakt na nagrania repertuaru belcantowego.

Gruberova otrzymała w Austrii i Bawarii honorowy tytuł „Kammersangerin”, była także członkiem honorowym Opery Wiedeńskiej. Przyznano jej wiele odznaczeń, została między innymi uhonorowana nagrodą Sir Lawrence'a Oliviera, prestiżową Franco-Abbiati-Price za najwybitniejszą interpretację roli z opery włoskiej (za Łucję), Bellini d'oro za wybitne kreacje oraz Order Zasługi Republiki Austriackiej. Otrzymała także Nagrodę Herberta von Karajana dla wybitnego artysty. Artystka dwukrotnie występowała scenie Teatru Wielkiego-Opery Narodowej – w 2011 r. wykonała partię Elżbiety, królowej Anglii w wersji koncertowej „Roberta Devereux”, w 2017 r. tytułową partię Normy w wersji koncertowej w opery Belliniego. Zakończyła karierę w 2019 r., kiedy w Bayerische Staatsoper w Monachium po raz ostatni wystąpiła jako Elżbieta, królowej Anglii w operze „Robert Devereux”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej