RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Rosja zawiesiła przedstawicielstwo przy NATO. Sojusz wydał oświadczenie

Szef MSZ FR Siergiej Ławrow ogłosił decyzję (fot.  Russian Foreign Ministry\TASS via Getty Images)
Szef MSZ FR Siergiej Ławrow ogłosił decyzję (fot. Russian Foreign Ministry\TASS via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Rzeczniczka NATO Oana Lungescu w oświadczeniu wyraziła ubolewanie z powodu decyzji Rosji o zawieszeniu działania jej przedstawicielstwa dyplomatycznego przy Sojuszu Północnoatlantyckim.

Rosja zawiesza misję przy NATO oraz działalność biura Paktu w Moskwie

Rosja podjęła decyzję o zawieszeniu działalności swojego przedstawicielstwa przy Paktu Północnoatlantyckim – ogłosił minister spraw zagranicznych...

zobacz więcej

„Przyjęliśmy do wiadomości decyzję Rosji o zawieszeniu pracy jej misji dyplomatycznej przy NATO, wojskowej misji łącznikowej NATO w Moskwie oraz o zamknięciu misji informacyjnej NATO w Moskwie. Wyrażamy ubolewanie z powodu tych kroków” – oświadczyła Lungescu.

„Polityka NATO wobec Rosji pozostaje spójna. Wzmocniliśmy nasze odstraszanie i obronę w odpowiedzi na agresywne działania Rosji, jednocześnie pozostając otwarci na dialog, w tym za pośrednictwem Rady NATO-Rosja” – zapewniła rzeczniczka.

Ławrow ogłosił decyzję


Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow zapowiedział w poniedziałek, że Rosja zawiesi od 1 listopada działalność swojej misji przy NATO i biura Sojuszu w Moskwie.

Rosyjski minister oznajmił, że „w odpowiedzi na działania NATO” jego kraj wstrzymuje pracę swojego stałego przedstawicielstwa przy Sojuszu w Brukseli.

– Po drugie, wstrzymujemy działalność wojskowej misji łącznikowej NATO w Moskwie. Akredytacja jej pracowników zostaje anulowana od 1 listopada – poinformował Ławrow. Szef rosyjskiej dyplomacji oświadczył, że jeśli NATO „będzie miało jakąś pilną sprawę”, może skontaktować się z Moskwą przez ambasadora Rosji w Belgii.

6 października NATO wydaliło ośmiu rosyjskich dyplomatów uznanych za oficerów wywiadu oraz zapowiedziało zmniejszenie od końca października liczby akredytacji dostępnych dla przedstawicieli Rosji z 20 do 10.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej