RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Rolnik kontra król. TSUE zdecydował w sprawie mandarynek

Hybrydowa odmiana mandarynki nadorcott jest chroniona unijnym prawem (fot. Pixabay)
Hybrydowa odmiana mandarynki nadorcott jest chroniona unijnym prawem (fot. Pixabay)

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przyznał rację rolnikowi z Murcji w trwającej 10 lat batalii prawnej o mandarynki z królem Maroka Muhammadem VI. W uzasadnieniu TSUE stwierdził przedawnienie powództwa przeciw hiszpańskiemu plantatorowi hybrydowej odmiany mandarynki nadorcott, chronionej unijnym prawem.

Czołowi politycy Francji bronią Polski. Są „zszokowani” postawą TSUE

W 2022 roku we Francji odbędą się wybory prezydenckie, a polityczne emocje już sięgają zenitu. Okazuje się, że jednym z ważnych tematów kampanijnej...

zobacz więcej

Prawo własności do tego typu mandarynki należy do króla Maroka od 2004 r.; jest to odmiana wyhodowana w trakcie doświadczeń z różnymi roślinami cytrusowymi.

Sprawa zaczęła się w 2007 r., kiedy firma należąca do marokańskiej rodziny królewskiej wysłała pierwsze ostrzeżenie do hiszpańskiego plantatora Jose Canovasy Pardo, aby zaprzestał uprawy tego gatunku mandarynki bez wykupienia licencji. Zaczął on uprawiać chronioną przepisami UE odmianę nadorcott w 2006 r., a jego plantacja w okolicy Alhama w regionie Murcji liczyła około 4,5 tys. drzewek.

Firma marokańska złożyła przeciwko niemu pozew w 2011 r., dopiero cztery lata po ostrzeżeniu, wnosząc o stwierdzenie naruszenia praw patentowych od momentu rozpoczęcia przez rolnika uprawy.

Jednak według TSUE przedawnienie zaczęło się od momentu, kiedy właściciel patentu dowiedział o naruszeniu jego praw. Przedawnienie tego rodzaju złamania prawa następuje po trzech latach, więc skarga złożona przez Rabat została złożona po terminie – zaopiniował Trybunał.

Teraz w sprawie ma się wypowiedzieć hiszpański Sąd Najwyższy, który weźmie pod uwagę decyzje TSUE. Adwokat pozwanego szacuje, że sprawa potrwa jeszcze od trzech do sześciu miesięcy.

– Uprawiałem mandarynki z mieczem Damoklesa nad głową – powiedział rolnik „La Verdad”, regionalnemu dziennikowi Murcji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej