RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Walka z pedofilią. Komisja wystąpiła o dokumentację do sądów lekarskich

Jak poinformowano, kwerenda ma dotyczyć okresu od 13 lipca 2017 r. do chwili obecnej (fot. arch.PAP/Mateusz Marek)
Jak poinformowano, kwerenda ma dotyczyć okresu od 13 lipca 2017 r. do chwili obecnej (fot. arch.PAP/Mateusz Marek)

Najnowsze

Popularne

O informacje oraz dokumentację do okręgowych sądów lekarzy, pielęgniarek i położnych – w ramach diagnozy zjawiska wykorzystania seksualnego w środowiskach mających zawodowo kontakt z dziećmi – wystąpiła Państwowa Komisja ds. Pedofilii.

Zatrzymano podejrzanego o pedofilię. To rehabilitant niepełnosprawnych dzieci

W Słupsku zatrzymano mężczyznę podejrzanego o pedofilię. To ratownik medyczny i rehabilitant niepełnosprawnych dzieci Krzysztof R. ze słupskiego...

zobacz więcej

Jak zaznaczono w komunikacie opublikowanym na stronie komisji, sądy lekarskie prowadzą postępowania związane z odpowiedzialnością zawodową przedstawicieli tej profesji, niezależnie od ewentualnych postępowań karnych.

„Diagnoza stanu faktycznego, w tym badanie sposobu reagowania podmiotów państwowych, pozarządowych, osób prywatnych oraz identyfikacja pojawiających się problemów jest jednym z podstawowych zadań Państwowej Komisji” – przypomniano w komunikacie.

Jak jednocześnie poinformowano, kwerenda, o którą komisja zwróciła się do korporacyjnych sądów lekarskich i pielęgniarskich, ma dotyczyć okresu od 13 lipca 2017 r. do chwili obecnej.

„Sądy medyczne samorządów zawodowych to kolejne środowisko, do którego Państwowa Komisja zwróciła się o dane - obok związków sportowych, Kościołów i zakonów chrześcijańskich, a także ekspertów na co dzień zajmujących się ochroną zdrowia” – zaznaczono w komunikacie.

W lipcu br. Państwowa Komisja ds. Pedofilii opublikowała pierwszy raport z wynikami swoich prac. W liczącym ponad 250 stron dokumencie znalazły się m.in. rezultaty badań akt spraw sądowych oraz rekomendacje skierowane do organów państwa. Spośród zgłaszanych spraw ponad 35 proc. wskazanych sprawców pedofilii to członkowie rodziny skrzywdzonego dziecka, a w niemal 30 proc. zbadanych w tym czasie spraw podejrzanym była osoba duchowna – wynikało z raportu.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Jak informowano, w bezpośrednio zgłaszanych do komisji sprawach, faktycznie dominują dwa rodzaje: zgłoszenia dotyczące podejrzeń wobec duchownych katolickich oraz mężczyzn będących stroną w postępowaniach okołorozwodowych. „Nie można jednak z tego wyciągać wniosków na temat proporcji statystycznych zjawiska wykorzystywania seksualnego dzieci w Polsce” – zastrzegała komisja.

Przeczytaj także: Polskie dzieci celem niemieckich pedofilów. Przerażające informacje w raporcie z Berlina

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej