RAPORT

Wojna na Ukrainie

Technologia rozpoznawania twarzy pomaga zapłacić za szkolny obiad

Dyrekcje szkół  twierdzą, że nowy system zmniejszy kolejki i ryzyko zakażenia się koronawirusem(fot. Shutterstock/ Pressmaster)
Dyrekcje szkół twierdzą, że nowy system zmniejszy kolejki i ryzyko zakażenia się koronawirusem(fot. Shutterstock/ Pressmaster)

W hrabstwie North Ayrshire na południowym zachodzie Szkocji w poniedziałek w dziewięciu szkołach, by przyspieszyć płatności w szkolnych stołówkach, zaczęto korzystać z technologii rozpoznawania twarzy – poinformowała telewizja Sky News. Rozwiązanie wzbudziło zaniepokojenie niektórych rodziców.

Użycie przez policję technologii rozpoznawania twarzy niezgodne z prawem

Użycie przez policję technologii rozpoznawania twarzy jest obecnie niezgodne z prawem, gdyż narusza prawo do prywatności, przepisy o ochronie...

zobacz więcej

Dyrekcje szkół w North Ayrshire twierdzą, że nowy system zmniejszy kolejki i ryzyko zakażenia się koronawirusem.

– To najszybszy sposób rozpoznawania tego kto podchodzi do kasy – powiedział David Swanston, reprezentujący firmę dostarczającą nowoczesne rozwiązanie. – W szkole średniej w ciągu mniej więcej 25 minut trzeba podać posiłek nawet 1000 uczniów, dlatego potrzebujemy rozwiązań przyspieszających przepustowość w stołówkach – dodał.

Tymczasem, niektórzy rodzice i aktywiści twierdzą, że uczniowie nie byli dostatecznie poinformowani o ryzyku naruszenia prywatności. Przeciwnicy pomysłu zarzucają rozwiązaniu inwigilację uczniów. Władze hrabstwa z kolei twierdzą, że 97 proc. uczniów lub ich rodziców dało zgodę na korzystanie z technologii rozpoznawania twarzy.

Niezależne badanie technologii rozpoznawania twarzy przeprowadzone przez londyńską Metropolitan Police wskazało, że system jest w 81 proc. niedokładny – przypomina Sky News.

– (Ten pomysł) normalizuje biometryczną weryfikację tożsamości dla czegoś tak zwyczajnego. Nie potrzeba używanych na lotniskach rozwiązań do tego, by dzieci dostały swój obiad – ocenił Silkie Carlo, szef brytyjskiej organizacji pozarządowej działającej na rzecz ochrony prywatności – Big Brother Watch. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej