RAPORT

Pogarda

„Gość Wiadomości”. Posłanka Lewicy deklaruje, że przyjęłaby do domu uchodźców, ale… [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zadeklarowała w programie „Gość Wiadomości” na antenie TVP Info, że przyjęłaby do domu uchodźców. Posłanka Nowej Lewicy zasugerowała, że musiałby to być osoby „zweryfikowane”.

Dodatkowe sankcje wobec Białorusi. Przydacz: UE podjęła decyzję

Dziś odbyło się spotkanie szefów dyplomacji państw Unii Europejskiej.

zobacz więcej

– Czy byłaby pani przyjąć do swojego domu uchodźców? – zapytał prowadzący rozmowę Michał Adamczyk.

– Tak, mogłabym to zrobić, ale uczciwie powiem, że nie byłabym w stanie poddać ich procedurze weryfikacyjnej, azylowej, czy później ewentualnie deportacyjnej – oznajmiła Dziemianowicz-Bąk.

– Ilu zweryfikowanych uchodźców byłaby w stanie pani przyjąć do swojego domu? – dopytywał dziennikarz TVP.

– Chcę być dumna z polskiego państwa, a nie się za nie wstydzić. Żeby tak się stało, państwo musi zacząć respektować prawa człowieka i prawo międzynarodowe. Nie wiem, ile by to było osób, ale na pewno mogliby liczyć na moją pomoc. Tak samo jak mogą liczyć na pomoc ludzi w Krynkach, Usnarzu Górnym. Póki co, bronię Straży Granicznej przed zmuszaniem ich do nieludzkich rozkazów o wywózkach osób – powiedziała posłanka.

Następnie padło pytanie, czy zdaniem Dziemianowicz-Bąk „nieludzkim rozkazem” jest ochrona wschodniej granicy Unii Europejskiej?

– To nie idzie w sprzeczności z udzieleniem pomocy humanitarnej osobom, które znalazły się po polskiej stronie – odparła Dziemianowicz-Bąk.

Dyskusję spuentował Artur Soboń. – Niezależnie od tego, czy chwali nas Frontex, jesteśmy zobowiązani wobec polskich obywateli do ochrony granicy i zapewnienia Polakom bezpieczeństwa. Pewnie moglibyśmy brać pod uwagę dystynkcje moralne, o których mówiła poseł Dziemianowicz-Bąk, gdyby nie fakt, że mamy do czynienia ze zorganizowaną akcją, za którą stoją służby rosyjskie i białoruskie – powiedział wiceminister rozwoju i technologii.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej